çiftlik bank

konuyla ilgili 22 entry daha
yaklaşık 10.000 tl kadar yatırım yapmış ve bunun şu ana kadar 4.000 tl olan kısmını almış bulunmaktayım. 1 yıllık yatırım süresi tamamlandığında elime geçecek yaklaşık para ( tüm masraflar düşüldüğünde) 22.000tl civarındadır. yani %120 civarında karlılık oranı görülmekte.

gelelim asıl meseleye; şirket bu parayı nerden buluyor? sanıldığı gibi hayvancılık sektörü, yatırımcısına 1 e 2 hatta 1 e 3 kazandırabilecek bir sektör mü? paralar gerçekten bu sektörde mi değerlendiriliyor?

şirketin gerek tv reklamlarından, gerekse sosyal medya üzerinden; yapılan yatırımları, alınan çiftlikleri, arsa ve tarlaları üyelerinde görüp gezebileceği şekilde ve şeffaf olarak paylaşıma açtığı görülmektedir. buraya kadar herşey normal görünüyor. ancak sisteme para yatıran üyelerin yatırdığı meblağlar (yaklaşık 3.000.000.000tl) gözönünde bulundurulduğunda, yapılan yatırımların elde edilen sermayeye kıyasla çok cüzi rakamlar olduğu görülecektir.

bu konuyu da gözardı edelim ve sistemin bizim paramızla yatırım yaptığını varsayalım. şirketin yatırımcıya ortalama %100 kar verdiğini düşünelim ( bu miktar minimum seviye) 3 milyar tl olarak yapılan yatırım için şirket 1 sene sonunda üyelerine 6milyar tl gibi çok ciddi meblağlar ödemek zorundadır. ve yeni açılan çiftlik, süt üretim tesisi, arı kovanları vs hiçbir yatırımın 1 sene de kendini amorti edip, bu kar oranlarını vermesi çok mümkün görünmemektedir.

son olarak insanlar sorabilir; uzun zamandır bu şirket faaliyet gösteriyor ve bu zamana kadar neden batmadı? üyelerin parasını nasıl ödüyor?
şirkete her geçen gün yeni yatırımcılar geldiği ve bu yatırımcı sayısının katlanarak arttığı gözönünde bulundurulduğunda, yeni yatırımcının parasıyla, önceki üyelerin karlarının ödendiği ve bir sonra gelicek olanlarla da mevcut olanların ödeniyor olması, sistemin şu anda ayakta durmasını sağlamakta.

sistem içerisinde yer alan bir yatırımcı olmama rağmen, sistemin geleceğini çok parlak görmediğimi üzülerek söylüyorum.

not: en azından paramızı kurtaraydık iyiydi