bipolar bozukluk

konuyla ilgili 2 entry daha
psikolojik bozukluk demenin yetersiz kalacağı aynı zamanda nörolojik bir vaka olan hastalık.

hasta bu rahatsızlıkta iki kutup yaşar ki geçirdiği dönemler ağırlıklı bu etkiyi yansıtır. sanatçı hastalığı da denen bu meret, insanı bir dönem kabuğuna çekip tasavvur etmesini sağlarken, diğer pozitif dönemde sosyal ilişki gelişimi ile tamamen dış dünya insanı olabilmektedir ve yeni şeyler üretebilmektedir.

burada hastalığın getirdiği olumsuz etkilerden biri hastanın kurduğu hayallerin/sanrıların "saçmalama dönemi sonrası hasta kendine geldiğinde de gerçek zannedilmesidir. tedavinin meşakkatli geçmesinin zorluklarından biri budur ki siz hayır o öyle değildi dedikçe, yeni yeni sanrılar gündeme gelecektir.

bazı insanlar manik depresif lafını ulu orta psk sık tekrar eder ancak iş onların söylediği ve bildiği gibi değildir. hastalık ilaç tedavisi ile kontrol altına alınmadıkça oldukça tehlikeli seviyeye ulaşabilir.

hastanın bünyesini yavaşlatıcı ilaçlar kullanması gerekir. bu sayede olumsuz etkiler azaltılabilir. ayrıca tedavide kullanılan ilaçlar pek çok psikolojik ilaç gibi cinsel hakimiyeti kısıtlamaktadır/sıfırlamaktadır.

hastalığın son anlatacağım özelliği cinsel açıdan olacaktır. hasta ortalama bir güzel/yakışıklı karşı cinsle beraber olmak isteyecektir. böylesi bir durumda da fazlasıyla talepkar olacağı söylenebilir.

kendisinde ya da ailesinde benim gibi bu hastalıktan rahatsız biri varsa da geçmiş olsundur.