yurtdışında türkiye'yi tanıtmak

/ 3
Sırbistandayım yabancılar İstanbulu kuşadasını antalyayı övüyor adamlar bende buna adanayı ekledim büyük ve görkemli bir şehir olduğundan bahsettim
Çok hassas bir meseledir. Zira çoğu kişi tüm halkımızı "tecavüzcü, sapık, geri kafalı, bilim düşmanı vs." sanmakta. Bunun için sağlam kişiliğinizi ortaya koyup gururla sizin gibi insanlarında olduğunu, o insanların az sayıda olduğunun anlatılıp belirtilmesi gerekilir.
sanılanın aksine sapık, tecavüczü, geri kafalı falan olarak bilinmemekte.

hatta avrupa haricinde çoğu ülkenin vatandaşı, türkiye’nin nerede olduğunu bile bilmemekte. türkiye’yi ziyaret edenlerden alacağınız ortak cevap ise “türk halkı çok misafirperver” ve “türkiye anlatıldığı/gösterildiği gibi bir ülke değil” oluyor.

çünkü medya, genel olarak türkiye’yi klasik bir arap ülkesi olarak gösteriyor. bizde bilerek yada bilmeyerek bu karalama kampanyasına katılıyoruz. aşağılık kompleksinden kurtulmamız gerek.
Aklı başında bir birey olarak hareket edip, insanlarla kaliteli iletişim kurmanız yeterlidir. Sanılanın ve filmlerde çekilen ülkenin aslında öyle olmadığı (en azından kısmen hala ) gösterilmelidir. Özellikle vizesiz yerlerde çomarlarımızın imajı zedelemesi sonucu giderken tereddüt ettiğimiz için, buralara gittiğimizde açık açık türk olduğunuzu belli ederek akıllı davranın ki, "haa hepsi böyle değil" desinler.
tanıdığım her yabancı sadece beni görmek için bile olsa gelmek istiyor buralara. iyi insan olursanız tanıtmanıza gerek kalmaz.
Asya’da okulları gezip Atatürk’ü ve Türkiye’yi anlattım 6 ay boyunca, şimdi koredeyim ve Türkiye’yi her yerde güzel temsil ettiğimi düşünüyorum
Arap olmadığımızı ve develere binmediğimizi anlatarak ülkeme büyük hizmet ettiğimi düşünüyorum tüm yıpratıcı saçma sorulara rağmen gülümseyerek cevap vermekte bonus 😂
tabii ki güzel bir ülke olarak tanıtacağız. misak-ı milli sınırları dışında bir olmalıyız, her ne kadar beğenmesek de.
son üç yıldır avrupada yaşayan biri olarak sürekli yabancı milletlerle(özellikle avrupa) haşır neşir olduğumdan yaşadığım durum.eskiden hede höde edip yok yaa biz öyle değiliz diye çırpınırdım şimdilerde hava da çok sıcak hep nemden diye geçiyorum.
Arnavutluk'ta bir erasmus programında, o ülkeye ait vatandaşlara ülkeleriyle ilgili sorular soruluyordu. Büyük bir kartonda TURKEY yazısının altında gelen iki soru:

-Türk erkekleri bir kızla tanışır tanışmaz evlenmek istiyorlarmış, bu doğru mu?
-Türk erkekleri neden bu kadar çapkınlar?

Tanıştıkları bu şekilde tanıtmışlar ülkeyi...
/ 3