yerli otomobil

cevaplanabilir entry
ar-ge çalışmaları biten yerli otomobilin gebze'de üretilmesi kararlaştırıldı 2021 yılında seri üretime geçilecek olan yerli otomobilin 2022 yılında yollarda olacağı söyleniyor, üretime yüzde yüz elektrikli c-suv modeliyle başlanacak, tabi yıllar yıllar önce devrim arabalarının üretimi durmasaydı, ingiltere ve amerika'nın bizi araba pazarı yapmasına karşı çıkılsaydı çok daha iyiydi ama zararın neresinden dönersek kârdır, şimdi soru şu; çoktan başını almış büyümüş devasa araba firmalarıyla nasıl rekabet edecekler?
Her üç yılda bir üç yıl ertelenen, tasarımı avrupa, parçaları çin malı olan prototipinden başka üretimine dair hiçbir emare göremediğimiz yerli(!) ulaşım aracı.

2015’de de 2018’de demişlerdi. Kaynak
pek bilgi sahibi olmamakla birlikte elektrikli olacak olmasına sevindiğim araba. umarım %100 yerlidir tabi.
elektrikli araç altyapısını bir gecede kurma imkanımız olmadığı için
ayrıca bu planın herhangi bir yerde oluşturulduğuna dair bir açıklama bulamadığım için sadece büyük şehirlerde zenginlere hitap eden yerli ve milli tesla çakması (without autopilot ) olacak olan bir araç projesi olduğunu inanmaya başlıyorum.

yanlış anlaşılmasın bir makina mühendisi olarak karşı değilim hatta destekliyorum fakat günümüz dünyasında hiçbir şeyin tek başına anlam ifade etmediğini bilmeyecek kadar aptal değilim özellikle de endüstriyel anlamda
elektrikli araçlar için altyapı çalışmalarına daha başlamadan elektrikli araçların yakıtı olan elektriğin ülke genelinde yıllara oranla güç üretimine ne kadar etki edeceğine dair ve bu üretim için hangi kaynakların kullanılacağını düşünmeden yada bu plana yönelik adım atmadan sadece ürettik lan işte mantığıyla projenin tamamını destekleyemem çünkü bunları yapmazsan bu proje çöpe döner

Bu araç ülkede bir sektör yaratacak bu sektörün planlanması teşvikleri belli değil henüz yasal alt yapısı ile ilgili bile eksiklikler varken sadece aracı üretmekte güzel bir projeyi siyasi malzeme olarak kalmaktan ileri götürmeyecek gibi gözüyor umarım yanılıyorumdur.
zamanında saab'ın kullanım dışı bıraktığı aptal bir platforma ödenen milyarlarca euro ile pininfarina'yı satın alabilecek pozisyondayken, bugün pininfarina'ya ürettirilen, ve aslında bu üretilen modelin de geçmişte kendi konsept modelleri olan, yani hazır malı iteledikleri, ve prototip üretiminin de italya'da gerçekleştiği yerli otomobildir. tüm bu olumsuz durumlara rağmen bu defa, kısmen daha inançlı ve tutarlı görüyorum. umarım iyi olur.
Yazılanlara bakıyorum, tarafsız olarak gerçekten bakıyorum. İnsanımız kesinlikle yine siyasi görüşüne göre yorum yapıyor, görüşler şöyle;
1-Toplama araba bu nasıl yerli
2-Sipariş yurtdışına verilmiş bizim emeğimiz yok
3-Millet uzaya gidecek biz pilli araba yapıyoruz!
4-Uvvaaa almanya bizi kıskanıyor, yaşasın reis!!
5-Vatanımız için hayırlı bir iş yapanları tebrik ediyorum, inşallah gerçekleştirilir proje.

Ben 5. kısımdakilerdenim,, tanıtım haricinde Togg Ceo'su Gürcan Bey'in son 3 gündür verdiği özel röportajlar ile aracı daha fazla tanıma şansım oldu beyefendinin anlattıklarına göre şöyle ki;
Araç için -tasarım anlamında- (söylediğine göre) farklı şirketlere tasarım siparişi verilmiş ve gelen 15 farklı dizaynı üçe indirmişler.
Bu gelen tasarımlar sonucu daha önce Mercedes-Benz ve Volkswagen firmalarında da çalışmış Sayın Murat Günak'ı tasarım ekibinin başına getirmişler. Pininfarina isimli şirketten gelen otomobil tasarımını alıp Murat Bey'in yanında onlarca mühendis buna ek olarak katkıda bulunmuş. Mesela bir örnek; orta konsolun dizaynı uçak tasarımcısı bir mühendis tarafından çizilmiş (dokunmatik ekranın her bölgesine kolayca ulaşılabilmesi için) Pil ve motor kısmında yine dünyanın pek çok yerinde çalışan Türk mühendislerin ayağına giderek kendileri ile çalışmak için ikna etmeye uğraştığını söylüyor Gürcan Bey. Ön konsolu (gösterge paneli ve aracın ön tarafında boylu boyunca uzanan dokunmatik kısım) kendilerinin düşündüğünü ve buna göre üretim yapıldığını söylüyor. Yani kendisinin söylediğine göre tasarım copy-paste değil. Otomobilin en çok eleştiri alan noktası neden dışarıda üretildi ve neden hala fabrikası yok. Otomotiv dünyasında yıllardır konstept adı altında ağzımızı açık bırakan harika tasarımlar oluyor 100 yıllık firmaların yaptığı ama bu arabaları yollarda hiç görmedik,, evet bu konsept modelleri çıkaran firmaların fabrikaları var ama bizim için bunu yapması şu an için imkansızdı diyor. Önce fabrikanın kurulup sonra otomobilin üretilmesi bir konfeksiyon atölyesi gibi olmuyormuş. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum, Gürcan Bey'in söylediği şu: Biz bu aracı 2022'nin 4. çeyreğinde üretim bandından indirip satışa çıkaracağız, ülkece salak saçma şeylerle o kadar vakit kaybettik ki bunu da bekleyecek sabrımız var maalesef. Olursa ne ala, olmazsa zaten siyasi anlamda bir devrin sonu demektir bu..
tasarımını italyanlara yaptırıp yerli ve milli diye itelenen durum. madem bu kadar hevesliydik hacettepe üni'sinde yerli elektrikli araç üretildi, trafiğe de çıktı ama destek göremediğinden üretimi durup devrim arabası gibi oldu.