viyana

viyana devlet opera binası mutlaka görülmeli hatta opera izlenmeli...bilet fiyatları da efsanedir.pahalı biletlerin yanında 3 euro ya ayakta izleyebileceğiniz son derece güzel bir alan vardır. dayanabildiğiniz kadar izler sonra çıkarsınız...
1913 yilinda hitler, stalin, trocki, tito, freud ve sigmund freud'un ayni anda yasadigi sehirdir. central coffee cafe diye bir mekana takilirlarmis genelde. tabii mekan simdi turistlere malzeme olmus durumda.
Viyana’ya kışın gitmediğiniz sürece bir sorun yok. Yazın ise gece hayatı çok renklidir. Gece metro 12’ye kadar çalışıyor ama sabah erken saatlerine kadar otobüsler olduğu için araç sıkıntısı çekmezsiniz.
Cafe central de kahve içip tatlı yemezseniz gittiniz saymıyorlarmış.
schonbrunner bahçeleri, st stephen's katedrali, belvedere sarayı, rahtaus gibi popüler mekanları olan orta avrupa şehridir.

viyana yapılan araştırma ve anketlerde çoğu zaman avrupa'nın en yaşanılabilir şehri çıkar. şehirde figlmuller adlı meşhur bir şinitzelci vardır ve bütçeniz uygunsa meşhur şinitzel + patates salatası + büyük bira size yaklaşık 25 euroya mal olmaktadır. çok ekstra bir tadı yok ama istanbul'a gelen turistin sultanahmet köftecisine gitmesi gibi bir şey olarak gördüğümden ben vermiştim.

viyana'da ne yapılır merak ediyorsanız, kısa bir göz atmak için tıklayabilirsiniz.
1516 da ev yapımı bira içilip , demel de apfelstrudel yenilesi şehirdir.
bana göre avrupanın en yaşamaya değer şehri. refah ve bence diğer refah şehirlere göre nispeten ucuz
ilk görüşte aşık olduğum şehir. Yapıları öyle düzenli ki kendinizi beyaz bi' labirentte hissediyorsunuz. Parklar, bahçeleri çok güzel. Neredeyse her sokak bir saraya çıkıyor. Zamanında Hitler de bu şehri çok sevmiş, kimi önemli konuşmalarını bu şehrin gösterişli saraylarında yapmış.