venezuela

enflasyonu son gazla yükselen, dünyanın en çok petrol rezervine sahip, halkının garibanlık çektiği ve bugünlerde amerika tarafından bu petrolü sebebiyle muhalifleri desteklenerek yönetimi ele geçirilmeye çalışılan ve petrol sömürüsü planlarıyla dünya ülkelerinin yanıp tutuştuğu ülkedir. afrikada bulunan yer altı zenginliklerini oranın insanlarına bunca yıl zulmederek ele geçirmeye çalışanlar, aynı politikayı bu ülke üzerinde uygulamaya çalışmaktadırlar.
Dünya petrol rezervinin %20'sine sahip olup aynı zamanda fakirlikten kırılan, enflasyonu dibine kadar hisseden güney amerika ülkesidir.
(bkz: dış güçlerin oyunu)

Ekonomik olarak çok zor durumdaki bir güney Amerika ülkesi.
Resmi adı İspanyolca República Bolivariana de Venezuela olup Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir.

2017 verilerine göre nüfusu 32 milyondur.
bulunduğu tropik iklim kuşağı sebebiyle yılın büyük bir bölümü yağış alan venezuella'yı ziyaret etmek için aralık-nisan ayları idealdir.
şu anda yapılan darbeye karşı ayaklanan halkla beraber iç savaşa sürüklenen ülkedir. hugo chavez'in ölümü bu ülkeye hiç yaramadı. neler olacağını ilerde göreceğiz.
abd'nin açık açık göstere göstere darbe yapmaya çalıştığı ülke.

işin garip tarafı bu kadar aleni bir şekilde yaptığı halde kimsenin sesini çıkarmaması çok garip.
bütün petrol bulunduran ülkelerin kaderini yaşayan ülkedir.
çok güzel insanlardır. özellikle kadınları çok çekici yaşamayı eğlenmeyi bilirler. fakat çok ama çok kıskançlardır. güney amerika'nın en gürültülü konuşan insanlarına sahip olup, umarım bulundukları ekonomik durumdan bir önce çıkarlar. dilerim her şey onlar için iyi olur