vatikan

/ 2
Roma'nın içerisinde bulunan dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçreli muhafızlar tarafından korunur. İçerisinde bulunan müzeler harikadır. Gitmeden önce online rezervasyon yapılması fayda sağlar.
Hristiyanlık dinin liderine de ev sahipliği yapan ülkedir.
0.44 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir.
2014 yılında gitmiştim. cumartesi, romaya gittim, pazar planımda yoktu ama çok güzel denk geldi, hemen pazar ayinine gittik. harika geçti, daha sonrasında müzeyi gezdik, mutlaka gidilmeli, paraya kıyın ve burayı gezin. kesinlikle her kuruşuna değer. isviçreli muhafızlarda ayrı bir güzellik katmış
müzesi her ayın son pazarı ücretsizdir. uzunca bir kuyruk bir hayli de kalabalık ama sonu geliyor. yanlış hatırlamıyorsam bu ücretsiz pazarda son giriş 12.00de. bu yuzden erken gidip kuyruğa girmekte fayda var. saatlerce hatta günlerce gezilebilir. bu yüzden önceden araştırma yapıp önemli yerlere ağırlık verilmesi tavsiye edilir. çıkınca meydanda uzuun uzun dinlenmek yerine çok vakit kaybetmeden ve kuyruk daha fazla uzamadan bazilika sırasına girilmelidir.
Sistina şapeline ulaşana kadar enerjiniz tükeniyor ondan sonra bi köşeye çöküp tavana bakıyorsunuz ve yoruldugunuza değiyor
Dan Brown kitaplarında öyle anlatıyor ki insanin gidip göresi geliyor
vatikan müzesi gezdikten sonra boyun ağrısı çekilebilir. o kadar güzel ve görkemli ki tavana baka baka yürünüyor. isic kartı ile bir hayli indirimli girilebilir. içeri girebilmek için bir hayli beklemek gerekebilir.
Romanın sıcağında sırt çantanızı yada bavulunuzu taşımak istemiyorsanız Vatikan'a girişte "ücretsiz" emanet bölümü var. Çantanızı oraya bırakıp gün boyu gezip günün sonunda kapılar kapanmadan çantanızı alabilirsiniz.

Dipnot: Çantayı bıraktıktan sonra almaya giderken çok sıra varsa çıkış tarafındaki güvenlik görevlisine çantayı verdiğinizde size verilen emanet çanta numarasını gösterip -çantamı unuttum burdan girebilirmiyim derseniz sizi içeri alacaklardır. Boşuna sıra beklememiş olursunuz.

Endipnot: Bu kıyağımı da unutmayın.
kubbesi ile meşhur san pietro bazilikası'nın mimarı michelangelo'dur. san pietro meydanı'nı ise bernini tasarlamıştır.
vatikan’a vize yoktur ama vizesiz gidecek bir yol da yoktur.
Hakkında binlerce rivayet dönen dünyanın en küçük ülkesi.
/ 2