unutulmaz otostop anıları

tek bir cümle söylüyorum: kamyoncu ağabeyin osuruğunun gürültüsü ile uyandım ve camlar açılmıyordu

(bkz: 1 cümlelik korku hikayeleri)
mekan adana otoyolu doğu kavşağının az ötesi gerek yorgunluktan gerek sıkılmıştan yüzüm yol istikametinde sağ baş parmak havada ilerlerken üzerinde abartısız diyorum 40 tane projektör olan bir dayı tırıyla alabildiğine yavaşlayarak kornalar çalarak kur yapmaya başladı arkadan gelen şşt yavrum tadındaki kornalara dönüp bakmam şöför amcanın beni görmesi ve direksiyonu gavur dövercesine yumruklaması ve benim betimin benzimin atması toplamda 3 saniye arkadaşımın durumun şokunu atlattıktan sonra allahını seviyorsan saçlarını topla siktiricen bizi burda korku esanslı cümlesinden sonra yol kenarına yatıp ölü taklidi yaptık böyle bir anım işte
sahile gitmek için bir kamyonete bindiğimizde adam bizden ücret talep etmişti. bu anıyı hiç bir zaman unutamam. tabii ki hemen kamyonetten üç arkadaş inmiştik ya da indirilmiştik burasını tam olarak hatırlamıyorum.
Üniversitedeki tarih hocamıza denk gelmiştik bir gün Kırklareli'den Edirne'ye giderken. Adam derste olduğundan oldukça faklı çıkmıştı o 1 saat yol boyunca yaptığı konuşmalar şok etmişti hepimizi. Küfürbaz haydo halt etmiş yanında o kadar söyleyeyim. Derse giren kızlar hakkında söyledikleri, ben onu götürürüm ama evliyim işte gibi konuşmalar. Bizi nasyonal sosyalizm'in tek çare olduğuna inandırmaya çalışması da cabasıydı. Neyse ki ciğer ısmarlamıştı Edirne'de.
zamanında okula gitmek için otostop çekmiş ve sabahın köründe kör kütük sarhoş olmuş bir adamın arabasına binmiştim. araba bildiğin yolda giderken zikzak çiziyordu. adamı sorsan zaten bir gözü kapalı diğeri kapandı kapanacak. tabi can havliyle 10 dakika sonra “abi benim burdan servisim kalkıyor” deyip indim arabadan, plakasını da alıp polise söyledim. zira o halde kaza maza yapar, en azından canı gideceğine ehliyeti gitsin. ama o günü hiç unutmuyorum bildiğin o 10 dakika da hatim indirmiştim.
değişik bir adama denk gelmiştik, adam 6 saatlik sürmesi gereken yolu 4 saatte götürmüştü.
delinin birine denk gelmiştim. saçma sapan konuşup duruyordu ne dediğini de tam hatırlamıyorum. gidene kadar akla karayı seçmiştim. neyseki gideceğim yer yakındı da çabuk kurtuldum.
en unutulmaz olanı mostar - bosna arası çektiğim otostoptu sanırım. uzun bir süre bekledikten sonra bizi alan adam yolda fenalaştı ve sağa çekip uyumaya başladı, 2. alan adam ise 3 saat boyunca arabada camları açmadan sigara içmişti.
neyse bu da böyle bir anım işte.
Nazilli’den Kuşadası’na KGF için yolculuğumuz sırasında denk gelen bir abimizin Germencik tarafında acil bi işi çıkmıştı. Bizi bi petrole bırakıp hemen gelicem demişti. Yaklaşık 1.5 saat sonra gelmişti. Geldiğinde dediği ilk şey olum çok korktum lan bırakıp gittiniz diye demişti Bize ayak uydurup KGF ye bizimle birlikte gelip ilk defa çadır deneyimi yaşadığını ve artık böyle devam edeceğini söylemişti. Yazıyı görürsen çok selamlar abi
üniversiteyi abimin yaşadığı şehirde okudum, bir gün 2 arkadaşla iskenderuna otostopla gidelim dedik. bizimkilere söylemedim tabi. Yolun yarısını gitmişiz, annem aradı dedi ki abin ameliyat olmuş git hemen ziyaret et. oradan dönsem dönemem, gitsem gidemem. öyle bir çelişki.
sonuç: abimi aramadım, ameliyat olayını hiç duymamış gibi yaptım, özür dilerim abi