türk telekom

Türk Telekom firması ile yaşadığım sıkıntıyı başkası yaşamasın diye paylaşıyorum.

Yaklaşık 3 ay kadar önce Türk Telekom hattımı hat çekmediği için Vodafone'a taşıdım. Bu taşıma işleminden 1 ay kadar önce hattımın çekim sorununu Türk Telekom'a şikayet ettim. Firmadan 3 gün sonra gelen cevap bina içerinde telefon çekmeyebilir. Bu şikayetin konusu olan adres İstanbul / Kadıköy / Bağdat Caddesi. Bir operatör ülkenin en merkezi konusunda çekmeyecekse nerede çekecek? Bana bina içerinde telefon çekmeyebilir cevabını veren kişi çadırda mı kalıyor? Oluşan bu olumsuz durum ve telefon operatörünün verdiği taahhüdü gerçekleştirmemesi sebebiyle bende 12 aylık taahhüdüm dolmadan yukarıdaki operatöre geçtim. Bu geçiş sebebiyle operatör bana yaklaşık 73 TL'lik bir cayma bedeli yansıdı. Bende bu durumu yukarıda belirtildiği şekilde firmaya yazıp cayma bedelini ödemek istemediğimi, bu durumun düzeltilmesini istediğimi belirttim. Türk Telekom ile olan bu sıkıntı artık tüketici hakem heyetine yansıyacak. Çünkü kendileri hiçbir yapıcı adım atmadı.
türkiye'nin en yaygın telefon ve internet ağına sahip iletişim şirketi.
Yıllar yazıp 5555'e mesaj gönderildiğinde 3 fatura dönemi boyunca ne kadar süredir aboneliğiniz var ise o miktarda internet veriyor şu an. Bana 18gb verdi toplamda

Edit: şöyle de şartları varmış

5555’e gönderdiğiniz SMS sonrasında kazanılan internet ve kullanım süresi size SMS ile bilgi verilecek olup, bilgi SMS’i sonrası hediye internetinizi kullanabileceksiniz.

Kampanyadan sadece cihazi 4.5G’ye uyumlu olan müşteriler faydalanmaktadır.

Kampanyaya katılabilmek için 29 gün içerisinde tek seferde 25 TL ve üzeri yükleme yapmış olmanız gerekmektedir.

Yıllarin Hediyesi Kampanyası’ndan yararlanabilmeniz için veri işleme izni vermiş olmanız gerekmektedir.

Kampanyadan son 90 gün içinde Türk Telekom bireysel hatta gelen müşteriler, BIMcell hatlar yararlanamamaktadır.
Vodafone dan daha sorunsuz hat olduğunu söyleyebilirim. Müşteri temsilcisine bağlanmak başbakana bağlanmaktan daha zor.
çok büyük özelleştirme geliri elde etmeyi beklerken yine kazık yediğimiz nadide kuruluşlarımızdan biridir.

şu anki hükümetin en büyük özelleştirme projelerinden biriydi.

türk telekom’un %55 hissesi şimdiki lübnan başbakanı saad hariri’nin sahibi olduğu saudi oger ltd’ye 21 yıllığına kiralanmıştı. oger’in suudi arabistan’da işleri yolunda gitmemiş ve geçtiğimiz temmuz ayında faaliyetlerini durdurma kararı alarak kepenk kapatmışlardı. türkiye bankalarına olan yaklaşık 22 milyar türk lirası borçlarını ödemek için süre istemiş ama hiçbir adım atmamışlardı.
4 gün evimize internet vermeyip bölgesel arıza diyen şirket. müşteri hizmetlerini aradığınızda sizden 4 günün parası alınmıcak derler.parayı alırlar sonradan şuralara buralar dilekçe vermeniz gerek anca öyle derler. ayrıca taahhüt imzalarasın x lira ödüyeceksin derler. sonradan bakarsın ki faturalar hep farklı. neymiş devlet vergi getirmiş onlarla alakalı bişey değilmiş.kardeşim madem bana bunu belirt beni keriz yerine koyma. taahhütü yaparken gülümler cicimler dürüst olun dürüst.çakal olmaya çalışmayın.ülkede herkes kendi kanununu koymaya çalıştığı için bu haldeyiz.
1995'te devlet tarafından kurulmuş 2005'te de özelleştirilerek hissesinin yarısından fazlası oger telecoma satılmış Türkiye'nin en büyük 6. şirketidir.
sağladığı tüm hizmetlerde kalitesizliğin dibini yaşatan kuruluştur. mobili ayrı problemli, ev interneti ayrı problemlidir. Özellikle ev interneti konusunda da fazlası ile pahalıdır.

daha uyguna daha iyi hizmet için
(bkz: turknet)