turist ömer

1964 ile 1973 yılları arasında çekilen bir dizi komedi filminin kurgusal karakteridir. Karakter Sadri Alışık tarafından oynanmıştır.

GeZgin sözlük’te 100 entryden sonra profilinizde size bahşedilen üyelik seviyenizin adıdır.
Bir üst leveli nedir diye merak ettiğim gezginsozluk rütbesi.
100.entry'imi yol la dım!

ama 101.entry de turist ömer oluyormuşuz.

Neyse sen bu entry'imi okurken ben turist ömeroluyordum.
sadri alışık'ın can verdiği karakterdir.ilginçdir ki turist ömer uzayda filminin bazı sahneleri efes antik kentinde çekilmişti.
Karakterin ayrı, Turist Ömer Uzayda filminin ayrı hastasıyım. Bir de meşhur sloganı vardır yamyamlar ile olan filminde malumunuz söylememe gerek yok.
Gezginsözlükte 100 entry doldurunca aylak durumundan bu seviyeye yükselinir
sadri alışıkla özdeşleşen yeşilçamın en sevilen ve beğenilen unutulmaz figürü.
sinemamıza yapılan en büyük kötülük bu karakterdir!

neden derseniz sebep gayet basit. kemal sunal olsun sadri alışık olsun çıtayı o kadar yükseğe taşımışlar ki sonradan gelenler bir türlü yetişememiştir. bir turist ömer filmini bile defalarca izlemişimdir. sonunu bilsem de, repliklerini ezberlesem de hala gülerim. sadri alışığın oyunculuğu deseniz on numara. repliklerdeki hafif demli istanbul argosu on numara. e daha ne olsun...şimdi onlar gitti bizler de recep ivediklere kaldık. şahanı beğenmediğimden değil. lakin bir turist ömeri izleyen insan artık çıtayı yükseltir. ve en önemlisi film çekmenin teknik imkanlarla, stüdyo efektleriyle olmadığını anlar. sadece oyunculuk ve güzel bir senaryo bile kendini senelerdir izletiyor.
bu entry’i gönderdiğimde alacağım kıdemdir, saygılar efenim
Karakterini Sadri Alışık'ın canlandırdığı film. Birde Sadri Alışık'ın Ofsayt Osman'ı vardır, "bu da mı gol değil hakim bey" repliği ile gönüllere taht kurmuştur.