the queen's gambit

7 bölüm tek sezondan oluşan netflix'in kendi yapımı mini bir dizi. diziyi bitirdiğimde yeniden gözlemlerimi yazacağım.
edit: ağzımdan çıkan her şey spoiler gibi olacağı için çok bir şey diyemiyorum ama muhakkak izleyin. ba-yıl-dım!
--- spoiler ---
izlemeyenler için spoiler uyarısı vermeden yazmak istemedim...
--- spoiler ---

stephan zweig'in satranç kitabından fazlaca esinlenildiğini düşündüğüm netflix'in mini dizisi. keyifle izledim. bir bölümünde içtikleri (bkz: pastis)'i ve bugüne kadar nasıl duymadığıma şaşkınım*
Psikolojik öğelerle bezenmiş enfes dizi. Yalnızlığı dibine kadar hissedebileceğiniz bir yapım. Bir satranç şampiyonu başrolde yer almaktadır. Gerçek bür hikayeden kurgulanıyor. Bazı karekterlerin gerçek şampiyonlardan olduğunu isimlerinden anlayacaksınız ufak bir araştırmayla. Başrolün kadın olması fazlasıyla hoşuma giden bir yan. Ayrıca kızıl hatunlara fena düşüyorum. Baştan sona enfes bir diziydi.
tek solukta izlenebilecek güzel bir dizidir. izleyenin üzerinde satranç oynama isteği uyandırır. bir rivayete göre grandmaster bobby fischer'ın hikayesinden esinlenerek yapılmıştır. Kısa bir dizi olduğu için karakter derinlikleri yetersiz kalmış olsa da genel olarak tatmin edici ve sürükleyici buldum.

--- spoiler ---
Ana karakter beth harmon'dan daha fazla vasily borgov'a hayran kaldım diyebilirim.disiplin, profesyonellik, zeka ve nezaket hepsi bu adamda toplanmış.
--- spoiler ---
dün itibarı ile 2.günde tamamladığım dizi. epeydir listemde vardı ancak fırsat olmuyordu, başlayınca da iki akşamda soluksuz bitirdim.
dönem detayları çok güzel işlenmiş, karakterler oyuncularla mükemmel uyum içindeydi.
netflix'te sürekli reklamını görüyorum ama bir türlü başlayamadım. Kısmetse bu akşam start veriyorum. Sonrasında buraları yeşillendireceğim..