suriye

Bundan bir 10 sene önce her şeyin güzel güllük gülistanlık olduğu ülke. son 3 yıldan beri yan çarımız.
5-6 sene öncesine kadar her şey iyiydi hatta gidiyordum bile. Ama artık tüm ortadoğu ülkeleri gibi orası da çöp....
ortadoğu’da başkenti şam olan ülke. suriye iç savaşı öncesi gidenlerin çok beğendiği kapı komşumuz. ama aramız 2011 yılından beri limoni.

beşşar esad kontrolündeki bölgelerin güvenli olduğu ve gidilip gelinebildiğini öğrendiğimden beri gitme hayalleri kuruyorum. umarım en kısa zamanda şam’da emevi camiinde selfie çekerim.
Eskiden ıraka tatile gönderilme esprilerinin yerini alan ülkedir.
gitmek isterdim.
hayatta kimseyi ksıkanmıyorum, savaştan önce suriyeye gidenler hariç.
bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, kasyun dağında mırra içerken şam-ı şerifi izlemeyeceğim. hiçbir zaman.
halep'in old medina sokaklarında dilimde feyruzdan ''ya salam''larla gezemeyeceğim. hiçbir zaman.
Bir eleştiri olarak yazmıyorum, gerçekten bilgi edinmek adına soruyorum: şimdi aklıma takılan soru şu: 20 milyon nufuslu bir ülkede 3-4 milyon insan 'savaş var can güvenliğimiz yok' diyerek bize kaçtı. Hastane okul bedava vergisiz kazançla yaşıyorlar... Gelsinler, gerçekten mazlum olana yardım edelim itirazım yok, ama bu diğer 15 milyon insan nerede yaşıyor kardeşim o zaman? Madem yaşıyor demekki bir yerlerde yaşam normal devam ediyor. Allah korusun bizim ülkede Akdeniz'de savaş olsa ama iç anadolu bölgesinde olmasa, ben Avrupa'ya mı kaçarım kendi ülkemdeki savaşın olmadığı bölgeye mi kaçarım? mantık belli. Zaten bize kaçanlarda bayram'da filan sınır kapılarına dayanıyorlar, akraba ziyareti diye suriye tarfına geçiyor, 1-2 gün kalıyor, geri dönüyor... can güvenliği olmayan yere bayram ziyaretine... bir ara televizyonda gördüm şaşırdım, adamların futbol milli takımı Çin'le FIFA dünya kupasına gitmek için Suriye'de maç yapıyordu, tribünde taraftarlar filan. Bir yandan haberler yeni gösterdi, noel baba kıyafetiyle Şam'da noel kutlaması yapan insanlar, ve buna hoşgörü gösteren halk. Bir sorun olduğu kesin, ve bundan etkilenen mazlum bir kesim var, inanıyorum ama suriyeli göçmenlerin durumu biraz abartılı geliyor bana.. bana öyle geliyor ki gerçekten etkilenen 5 ise bu rakamı 'fırsat bu fırsattır' diyerek Avrupa'ya kaçmaya çalışanlar 50 yaptı. suriye'de savaşı bahane ederek Türkiye'ye geldi.. şanslarıı tutarsa istikamet ve amaç Avrupa..
2010'dan 2018' e Suriye nüfüsü 4 milyon azalmış.Çalıştığım işten dolayı birçok tanıdığım oldu malum ülkeden , ortalama insanına baktığımızda Türkiye'ye olumsuz etki edecek bir millet değil,kültür ve görgüleri bizden pek farklı değil. Fakat belli bir kesimi var ki sayıları da daha fazla ve bizim gözümüze batanlar.Eğitmek zor gibi...