squier

cevaplanabilir entry
1982’den itibaren fenderIn maliyetlerini azaltmak ve ucuz iş gücünden yararlanmak maksadıyla uzak doğuda gitar üretmek istemesiyle ortaya çıkmış alt markasıdır.

Ağaç kalitesi düşük seviyededir. Fakat aynı fiyat bandındaki rakiplerine nazaran kesinlikle daha kalitelidir. Hatta amerikan fender stratocaster İle squier stratocaster’ı karşılaştırdığınızda, squire stratlar daha ağırdırlar.

Tecrübe etmemiş olsamda öğrendiğim kadarıyla en kalitelileri kore Ve japonyaDa üretilen modelleridir. Hatta yıllar önce ilk gitar hocamın endonezya üretimi vintage modified thinline 72’s telecaster’ın o tatlı tonunun bazı meksika modellerinden bile iyi ton verdiğini düşünmekteyim. Günümüzde kore’de üretim yapılmadığı için bulması ve ulaşması çok güçtür. Ara sıra malum sarı sitede denk gelince absürt fiyatlarla karşılaştığım çok olmuştur.

Şu sıralar kıyıda köşede biriktirdiğim parayla uygun fiyata denk gelirsem surf green, squier classic vibe 70s jaguar modelini almayı düşünüyorum. Bilen eden satan olursa mesaj kutumu şenlendirirse sevinirim.

Çin üretimi affinity Serisinden uzak durmanızı önerdiğim seridir aynı zamanda. bullet serisi hakkında fikrim yok maalesef. Öneri olarak daha uygun fiyatlara sx alabilirsiniz.

En büyük eksi yanları sıkıştırılarak üretilip üzerlerinin ağaçla kaplanmasıdır. Yekpare bir gövde mevcut değildir. Uzun vadede özellikle nemli yerlerde yaşıyorsanız gitarınız ömrünü erken tamamlayacaktır. Sapları tek parça ağaçtan üretilmektedir. O yüzden pek sık entonasyon sorunuyla karşılaşılmaz. Affinity serisi çok akor kaçırmaktadır. Üst seviye classic vibe, vintage serisi falan biraz daha iyi durumdadır.

Alıp modifiye etmeye uygun gitarlardır. Yıllardır hayalimdir şu surf green renge bi relic işlemi yapmak. Ama mevcut ülke ekonomisi sebebiyle sürekli ertelenmektedir. Umarım en kısa zamanda yaparız şu iş be moruk.

Edit: imla