safranbolu

Gelin buraya da gelin insanlar binlerce km öteden geliyor sizde gelin .
türklerden çok asyalıların gezdiği, karabük'ün güzide ilçesidir
tarihi çarşısında dükkan önlerinde lokumcuların sürekli lokum ikram ettiği yer. hiç lokum satın almadan sadece ikramlarla tıka basa lokum yiyebileceğiniz yer. meşhur safran aromalı lokumu ve çifte kavrulmuşu tavsiye ederim. türk mimarisi açısından benim en beğendiğim "yer" oldu. büyüleyici bir güzelliği var.
Memleketimin gorulesi yerlerinden bi yeri ayrıca lokum da güzel
canım memleketim, kışın sabah 5-6 gibi dışarı çıkarsanız Karabük dumanında boğulabilirsiniz.
Karabük'ün ilçesi olan , Dünya miras kentimizdir. Safranbolu ya gittiğiniz andan itibaren kendinizi aile ortamında hissedecek ve ikramlara bogulacaksınız. Yilin her ayinsa Küçük bir japon kafilesiyle karşilasmaniz olasi.
Bura gezilip kastamonu yolunda bulunan çevrükköprü'de de akşam yemeğine kuyu kebabıyla devam edilmelidir.
3 yıldır öğrenci olarak yaşadığım, yaşamımı sürdürmeyi planladığım sakinliğine tav olduğum(istanbul'dan sonra) tarihini hazmedemediğim, yapılarının arasında kaybolduğum, kışında götümün donduğu, yazında terlediği karabük'ün en değerli ilçesi ve kaldı ki karabük'ten de değerli fıstık gibi ilçe abisinin.
İlk olarak hıdırlık tepesine çıkıyoruz. Burası Türklerin anadoluda tercih ettikleri ilk komuta merkezi. Doğal olarak yapılan ilk açık hava namazgahlarından biride burda. İsmini hıdırellez kutlamalarının burada yapılmasından ve hz hızır'dan alıyor. Tepeden şehri seyrettiğimizde aşağı yukarı herşeyi görebiliyoruz.
Yavaş yavaş şehre inerken ilk kaymakamlar evine uğruyoruz. İçerisi eski safranbolu evini ve yaşamını birleştiren yaşayan bir müze. İsmi bizim bildiğimiz kaymakamdan gelmiyor. Osmanlı'da Kayım Makam denen günümüzde yanlış hatırlamıyorsam yarbay rütbesine denk gelen bir makam var. Burası da yarbay mehmet efendinin evi. İsterseniz içeride kendisi ile tanışabilirsiniz. Neyse daha anlatılacak o kadar çok şey var ki bir gün gelecek olursanız kimbilir belki size ben anlatırım...