rotasız seyyah

interrail türkiye'ye dahil olmayıp gizli gizli takip ettiğini düşündüğüm bir gezgin. (bkz: mehmet genç)
Çok güzel bir adam, şuana kadar kitaplarını alıp okumuşluğum yok ama sosyal medyadan 2 senedir takip etmekteyim.

Çok akıllıca geziyor, tadını çıkaracak şekilde. 3 dolara 5 ülke gezdim, 5 dolara 80 gün konakladım gibi içi boş, prim peşinde koşmuyor. Projeler yapıyor, kitap yazıyor, üretiyor. Bence asıl gezginlerden biri.
"1000 günde devri alem" gibi bir hayali gerçekleştirmiş, 1000 günlük gezinin ardından ülkeye dönüp, biraz dinlenme karari almış gezgin. Çoğu kişi popüler kültürün kendisini şişirdiğini düşünüyor ancak ben tam tersini düşünüyorum. Adamın şişirilme gibi bir ihtiyaci yok zira biz onu sisirmeden de o yaptığı gulumseyen kadin portresi projesiyle kadinlara "cok güzelsin" dedikten sonra national geographic'e haber olabilmis, bu potansiyeli kendisinde ve fotograf makinesinde barindiran kaliteli seyyah. Yolu acik olsun.
başıma birşey gelmeycekse ..aura'sında ya da enerjisinde eksik olan birşey var dediğim bakıyorum ama olmuyor eksik birşeyler var ve tüm dünyayı gezip kaleme alsa bile olmuyor işte ..kendi içinde kalan hep kırsal bir sima dan çıkamamış olan
prim yapmak için kimse lenin zirvesine falan çıkmaz gezerken de elinden geldiğince samimi paylasimlar yapmaya çalışıyor. yazar arkadaşın bahsettiği gibi daha önceki faaliyetleri ve paylasımlarıyla national geographicte yer bulmuştur bu da yaptığı şeyi güzel yaptığını gösterir. kimsenin bilmemesini de isteyebilirdi böyle de gezebilirdi ama sosyal medyayı kullanımı insanlarla etkilesimdeki becerisi vs. ile bu gezilerini insanlarla paylasarak başkalarını da harekete geçirdiği aşikâr en önemlisi de samimi gelmesi insanların ona daha yakın olmasını sağlamıştır bence.
bir venezuela postunda bilmem kaç metre yükseklikteki bilmem ne dağında kayaların arasında bulduğu su birikintisinde head&shoulders kullanarak duş alışını paylaşmışlığı vardır kendisinin. çevrecilik falan hikaye yani.
Daha çok satmak için daha çok gezdiğini düşündüğüm Türk gezgin.Bilboardlarda kitabını görmek mümkün, insanlara yaklaşımı samimiyetsiz ve itici geliyor.Facebook sayfasında beğenmediği yorumları silip ukala ukala yorumlar yazabiliyor. Gezmek EGO’larını ayak altına alabilmekti hani ? Hani gezmek çocukla çocuk olabilmekti yolda ? Neden bu tip ego balonlarını sever ki insanlarımız ?
Bu adamı gezdiği yerlerle ilgili kutlamak lazım. Sonuçta çoğu kişinin yapamadığı birşey.
Eleştirilerime gelecek olursam
1. Mesela Meksikaya gideceksin emin olmak için adama meksika vizesi ile ilgili soruyosun "Amerika vizesi ile direk girebiliyorsun sorun olmaz değil mi bende meksika'ya geleceğim'' diye yazıyorsun.
Adamın verdiği cevap : ben bu konuyla ilgili şuan bir yazı yazıyorum. Yakında blogumda yayınlayacağım blogum şu buradan bakabilirsin.
Sadece bunun üzerinden gidecek olursam;
Senin gözünü nasıl bir hırs bürümüş,
Vereceğin cevap evet ya da hayır.
takipçilerinin yazdığı soruları yayınlamış. Keşke takipçilerde onun cevaplarını yayınlasa da ne kadar yardımseverlikten uzak bir tık için neler yaptığını görse herkes.
2. Medellin de parasını verir Pablo Escobar turuna çıkarsın. Araya adam soktum da görüştüm gibi yalanlara ne gerek var. Seni takip edenleri salak yerine koymanın ne anlamı var.
3. Şampuan meselesi bir adamın vizyonu ancak bu kadar gelişmez. Buna yorum yapamıyorum.
4. Afganistan 5 kere yuvarlandım meselesi ama 3 müş. Gizem mi yaratmaya çalışıyosun ne yapıyosun bunu hiç anlamadım.
5. Takipçilerinin sorularını ifşa edip alay etmesi güvenilmez millete tepeden bakan biri olduğunu gösteriyor.
Gezginlik insanda tevazu yaratmalı bence.
Şimdilik aklıma gelen beğenmediğim yönleri bunlar.
İyi olan yönleri
1. Gezerken ücra noktalara girmesi
2. Fotograf konusunda bence iyi (bana göre)
3. PR konusunda çok iyi.

Neyse sonuç olarak takip etmeme sebebim bir şekilde itici gelmesi.
latin amerika gezimde blogundan çok faydalandigim ve bunun için minnettar olduğum blogger. amma velakin sosyal medyada en ufak eleştiriye dayanamayan, eleştireni anında bloklayan bir egoya sahip. Bir keresinde endonezya yerlisi çok yaşlı bir kadının üstsüz (onlar öyle geziyor) fotoğrafını koymuş facebook'a. yanında da kendisi. memelere bant çekmiş, altına da "yeminle dönüp bakmadım eki eki" yazmış. bunu eleştiren bir yorum yazdığım için tüm mecralarda anında blokladi beni.
türkiye'deki samimi bir kaç gezginden biridir. evet adam az parayla gezilmez diyor, haklı. gezilmez. mesela az parayla hollandaya gitmişsin, o parayı vermeyip van gogh müzezine girmezsen ne anladım ben bu işten? paris'e gitmişsin eyfel kulesine çıkmamışsın. (bu verdiğim örnekler pahalı örnekler)
van gogh müzesi girişi 17 euro
eyfel kulesine çıkış 36 euro.

hani bu paraları vermeyecek adamlar tanıyorum parasız geziyorum diyenlerden. adam da buna değiniyor. iyi kötü yurt dışına çıkmışsın ıh mıh ederek gezeceğine adam gibi para biriktir adam gibi gez diyor. sonra da bazıları tarafından linç ediliyor. kusura bakmayın ama siz bir halt bilmiyorsunuz.

kitabını okuyanlar onun yardım olarak aldığı parayi sadece kendi için değil, gezdiği yerlerde yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek için kullandığını bilirler.