roma

/ 4
Gezginlerin hirsizlik vakalarinda kirmizi alarm ile koruma alması gereken gerek tarihiyle gerekse enfes sokaklariyla çoğu gezginin rüyasini süsleyen şehirdir.
İddaa adlı şans oyunu tiryakilerinin,bir dönem roma futbol takımının beklenmedik maç skorlarına karşı üretmiş oldukları Ve iddia bayilerinde dillere pelesenk olmuş özlü sözde bahsi geçen italyan spor kulübü "ver romaya gir komaya" &
çeşmeleriyle her daim insanı susuz bırakmayan şehir.

roma latziodur.
içinde sanatı tarihi en dibine kadar barındırıp. gösterişten uzak, sade ama şık yapılarıyla, dünyada görülmesi gereken yerlerin başında gelen şehir,polis,metropolitian yada işte her neyse hatta öyle ki sırf zafer anıtı dedikleri anıt çok beyaz gösterişli diye en sevmedikleri yerin başında geliyormuş. düşünün ne kadar gösterişten uzak olduklarını. sokaklarda fıat panda punto bravo bol bol mevcut. ama bir italyana uçakta filan denk gelme ne yap et ama sakın denk gelme çünkü katiyen susmuyorlar ve bağırarak konuşmak da üstlerine yok. Gidince suya para vermemeniz gereken şehir. Bir şehirin her adımında çeşme olur mu demeyin oluyor. Yanınıza şişe alın boş olması yeterli ve ağzına kadar doldurup bi daha bulamam derdi yapmayın bulursunuz azıcık yürüyün kesin orda da vardır bi çeşme
hostel kolezyuma yakındı 1 gün kolezyum-roma forum-monumento vittorio emanuele - aralarda bi uygulamalı da vinci müzesi- navona meydani- pantheon- trevi fontana.
aşk çesmesine akşamüstü gittik gündüz gözüyle gördük fotoğraf çekip akşam yemeğimizi o civarda yedik. hava kararmıştı ve ışıklandırmalı ihtişamlı halini de görmüş olduk. aynı şekilde roma hem gündüz hem gece gezilmesi gereken bir yer zaten konum olarak iyi bir yerde kalıyorsanız planlamadan öyle oluyor.

1 gün de metroyla vatikana gidip sonra yuruyerek castel sant angelo-piazza del popolo(günbatımı çok hoş) - vakit varsa villa borghese- sonra ispanyol merdivenleri-metro hostel yapmistik hatirladigim kadariyla.

ispanyol merdivenlerinde çiçek satan bir adam elindeki 1 buket turuncu gülden zorla 1er tane verdi. yok almayız gerek yok teşekkür ederiz dedikçe 'lütfen italyan şansı ücretsiz veriyorum' dedi biz yok dedikçe o italyan şansı diye zorladı.. dedik heralde çiçek satamadı bugün yazık dağıtıyor 4-5. dakikadan sonra direnmeyi bıraktık. 1 er tane tutuşturdu elimize.sonra da fotoğrafınızı çekeyim dedi. yok istemez sağol falan derken kaptı telefonu. 10 metre öteye gitti. sırıtıp poz veriyoruz güya ama adeta karnımızdan konuşuyoruz "arkadaşlar tetikte olun, tamam ben koşmaya hazırım, adam da epey uzaklaştı, kimin telefonuydu o?.."
neyse korktuğumuz başımıza gelmedi adam fotomuzu çekip telefonu verdi."evet şimdi para verin!" biz şok tabi. hani freeydi italian luck'tı? güller de turuncu turuncu bi değişik yani şans getiriyor olabilirdi. dedik ki bu da turkish luck diyelim 1 lira verelim. o ara bi arkadaş 1 euro verdi. bizden bu kadar dedik. arkadaşa ok niyetine baş parmağını geri kalanlarımıza da teker teker orta parmağını gösterdi hakaret ve küfürler eşliğinde gülleri aldı gitti söylene söylene.
geriye 4 kız ellerinde 1er gül, 1 erkek adamın tupturuncu gül buketini tutan fotoğrafımız kaldı hatıra olarak bakıp bakıp gülüyoruz.

genel olarak satıcılar tabiri caizse arsız. fotoğraflara bakarken kaç selfie stickçi afro-italyan kardeşimizle fotoğraf çektirmişiz inanamadık. adam satmak için alıyor telefonu kendini de alıp hep beraber selfiemizi çekiyor. bizim suratlar gergin-şaşkın- ya da oha hemen de poz vermişiz haa şekillerinde değişken.
bi olay yaşamadık ama hostel sahibimsi bey polisti ve özellikle trevi fontana'da çantalara dikkat dedi. (adam senelerce istanbul'da çalışmış bu arada)

ispanyol merdivenlerinin ara sokaklarında dilimi 2 eurodan leziz taze pizzalar var.
biz ocak sonu gittik. hava gayet güneşli güzeldi. sabah 10a kadar soğuk akşam hava karardıktan sonra soğuk ama onun dışında 15 derece civarı. kolezyumda falan hiç sıra yoktu muhtemelen yazın kuyruk oluşuyor. o yüzden vaktiniz varsa yaz mevsimi dışında gitmenizi tavsiye ederim.
İstanbul gibidir bu şehir. Oradayken o karışıklık rahatsızlık vermişti, hele de sonrasında rota Floransa olunca kıymetini farkedemedim. Döndükten sonra anladım sevdiğimi.
gidenlerin roma camping village da kalmasi gereken büyülü şehir. şehrin dışına doğru çıkmaları tavsiye edilir.
pizzası italyanın en kötü pizzalarındandır.
mükemmel bir tiramisu için (bkz: pompi)
aşık olmak için (bkz: emanule ıı abidesi)
premier lig izleyip bira içmek için (bkz: scholars lounge pub)
pizza için bence herhangi bir restorana girebilirsiniz bütün italya mükemmel yapıyor zaten.
canlı müzik ve bira içmelik mekan ise (bkz: ispanyol merdivenleri)
/ 4