prag

/ 12
bir orta avrupa ülkesi olan çekya'nın (bkz: çek cumhuriyeti) başkenti.

başlıca gezilecek yerleri;
*prag kalesi
*old town
*charles köprüsü
*lennon duvarı
*dans eden bina
*yahudi mahallesi
*petrin kulesi
*kafka müzesi
*astromik saat
*sex müzesi
*wax müzesi

para birimi çek kronudur. orta avrupa'nın en büyük gece kulübü olduğu iddia edilen (bkz: karlovy lazne) ye ev sahipliği yapar. ayrıca bir rivayete göre 2. dünya savaşında hitler'in bombalatmaya kıyamadığı şehirdir. charles köprüsü üzerindeki ismini hatırlayamadığım heykellerden birine elinizi üç kere sürerseniz prag'ı tekrar göreceğiniz inanışı vardır. ayrıca aynı köprü üzerinde bir osmanlı askerini ayakları altına almış haçlı heykeli vardır. avrupa'nın en ucuz şehirlerinden bir tanesidir.
Gidenin dans eden binaya tepük atmadan dönmediği güzel şehir.
Bira müzesi de gezilecek yerlerden. Bira imalatına ait senaryolar mevcut. Zemin altı katta bira tadım bölümü ve eski zamanda bira yapan dayının modeli var. Bira tadımı için içeriye giriş biletinizi vermeniz gerekiyor, size sırayla tadılacak yoğunlukları değişen biraları veriyorlar. Bizdeki 33'lük ayarına denk gelen bardaklarda içiyorsunuz. Zaten biraları enfes, bir de ortamın şahane olması bira severleri etkiliyor.
İçimde Budapeşteyle kıyas yapma dürtüsü uyandıran şehir. Oradan sonra bana bir tık sönük gelen fakat Tridelnik tatlisiyla gönlümde taht kuran Çek Cumhuriyeti'nin başkenti.
Bir gün orta Avrupa'yı gezme fırsatı bulursanız en beğeneceğiniz şehirlerden biridir. Biranın cidden sudan ucuz ,gece hayatının renkli olduğunu görünce hiç ayrılmak istemeyeceksiniz .

(bkz: dancing house)
Adolf Hitler'in zamanında bombalatmaya kiyamadigi doğru Avrupa'nın nadide şehirlerinden gidilip görülesice
Dans eden evle inatlaşip fotograf cekilmedim (kime inat ettiysem artık) pisman mıyım evet hem de çok. Bu sebep ile tekrar gidilecek o bina da o foto çekilecek...
gidip gördüğümüzden değil de duyduğumuz kadarıyla geceleriyle ünlüdür
gitmeden önce scam city prag ı izleyin...döviz bürosu olayından kaçmak baya zor toplu para bozdurmadıysanız mutlaka bir yerden takıyorlar.

Dancing house la fotoğraf çekilmiştir ama kimsede içine girmemiştir (Çok pahalı giriş)
/ 12