porto şarabı

sırf kendisini tatmak için bile porto'yu ziyaret edin diyebileceğim şaraptır.

%20ye yakın alkollü ve tatlı olan bu şarap, ne kadar içerseniz için mide bulantısı veya ertesi gününde baş ağrısı yapmıyor. içine kesinlikle mutluluk verici bir şey kattıklarına nerdeyse yemin edebilirim.

porto'da yapılabilecek en güzel şey kesinlikle ünlü ribeira manzarasında porto şarabı yudumlamaktır. üstelik en kalitelisinin bile sadece 6 euro gibi bir fiyatı vardır.
portekizli bi arkadaşım sayesinde içmiştim. meğer biz burada bulaşık suyu içiyormuşuz. türkiye'ye döndüğümde arkadaşlarıma o kadar anlattım ki her yerde bu şarabı aradılar, bulamadılar. türkiye'de nerede bulunur bilen varsa paylaşsın.
Hayatımın 5 ayını verdiğim şehir ve bir daha fırsatım olsa 5 ayımı daha veririm. O şarapların güzelliği, Duomo yanında mutlulukla anılarım.
Gidiniz içiniz. max 20 € vereceğiniz ama o kadar güzel şarap içmediğinizi anlayacağınız zamanlarınız olacak portoda güneşi batırırken.
sarap icmeye baslama sebebimdir.. o gune kadar neden sarap sevmedigimi ve sevenlerin de neden sevdigini anladim. bizim bildigimiz saraptan ote bambaska saraplar varmis meger.. Cahillik herzaman mutluluk degil iste..
beyaz porto şarabı ruby, kırmızı porto şarabı tawny diye geçer. tatlı içki sevenlerin sevmemesi mümkün değil. şarap sevmediğini zannedenleri tekrar düşündürür. inanılmaz güzel bişi.

arayanlar ankara’da bülten sokaktaki şarapçıda bulabilirler. ama fiyatlar tuzlu.
Nehir kenarında güzel bir şarap ve tapas tabağına 10 Euro gibi bir ücret vermiştim, evet Porto çok güzel memleket ama şarabı daha güzel ve ucuz.
şimdi direkt eziklemeyelim kendimizi. türkiye'de de gayet hoş şaraplar bulabilirsiniz. ama tabi oranın tarzı biraz daha farklı. alkol oranı da şeker miktarı da bir tık daha fazla bizdekilerden. şarap mahzeni turlarını denemek istiyorsanız önerim taylor's.
olsa da içsek yine tatlı tatlı. hıı bi de zülfü livaneli'nin seranad adlı kitabında bir karakterin en sevdiği şaraptı porto şarabı. onu hatırladım şimdi.
(bkz: kitap önerisi)
Türkiyedekilerin şarap olmadıgını hissettiren mükemmel şarap