portakal çiçeği karnavali

her yıl nisanda adana da düzenlenen türkiye'nin tek sokak karnavalı.
Şehrin her sokağında konserlerin, sergilerin, dans gösterilerinin olduğu, caddelerin portakal çiçeği koktuğu adanalılar en sevdiği dönemdir. Genelde nisanin 2. haftasında başlar.
Nisanda bir başkadır benim memleketim.


Noktalama işareti düzeltildi.

2018'den gelen edit:

Bu yıl Şinasi Efendi sokağında masa üstlerine çıkıp dans ettik. Adana'da bunu yapabileceğiniz tek dönem olur kendisi. Mutlaka gelin, mutlaka!
Bu sene vosvos festivali sebebiyle katıldığım, çok keyifli bol yemekli karnaval.
çok kalabalıktı insanlar sadece eğlenmek amacıyla gelmişti keşke çok fazla boğma içmeseydim belki daha fazla eğlenebilirdim.
"Adana'ya gel ciğerimi ye" sloganı ile halka ciğer kebabı ikram edilen karnavaldırr
(bkz: portakal çiçegi festivali) olarak duzeltilmesi gerekilen baslik..

Bu sene ilk defa katildim ve Avrupa dahil katildigim en buyuk ve en kalabalik festivaldi.. Butun turkiye adana'ya akin etmis gibiydi. carsi tarafinda butun festivali gecirdik ve kaldirimlarda, yollarda adim atilacak yer yoktu. Hele cumartesi gunu tum cafeler, publar, lokantalar tiklim tiklimdi. publarda masa sandalye kalmamis ve bira kasalarindan ve ficilarindan masa ve sandalye yapilmisti. her sokakta ayri bir sahnede muzik vardi.

ayrica beyazevler denilen camlikta gitar festivali vardi ve kaan tangoze, haluk levent ve feridun duzagacin da aralarinda bulundugu bir cok sanatci konser verdi. guiness rekor denemesi yapilacakti ne oldu haberim yok acikcasi.

6. si duzenlenmesine ragmen biraz duzensiz oldugunu dusunuyorum. o dar sokaklarda yapilacagina ataturk caddesi denilen ve gayet buyuk olan cadde komple kapatilsa daha iyi olurdu boylece araclarin da saatlerce sozde kapali olmayan caddelere girip saatlerce beklemek zorunda kalmalari engellenirdi. Umarim daha planli bir organizasyon yapilir da yurtdisindan ve yurticinden gelenlere daha guzel bir festival yasatilir.

Ama her seye ragmen cok guzeldi. ulke insaninin ne kadar cok eglenmeye ihtiyaci oldugunu cok net gorebildim. umarim para hirsina yenilip bu guzelim festival yok olup gitmez.

edit: imla
güzel eğlenceli bir karnavaldır , adanaya yakışıyor ve bu sene 6.sı düzenlenecek 5-8 nisan tarihleri arasında adanada olan çok eğlenir , plan program yapılıp gidilip görülmeli
2 3 sene önce daha eğlenceli olan festival 😊😊😊