pasaport

/ 4
yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili makamlarca verilen ve yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belge.
çıkaralı henüz 10 gün olan birisi olarak taze bilgiler verebilirim. ayrıca eşim için öğrenci ve 1 yaşındaki bebek için pasaport nasıl çıkartılır tüm süreci anlatıyorum.

öncelikle herhangi bir öğretim hayatıyla ilişiği bulunmayan ben 10 yıllık çıkartmak için e-pasaport sitesinden randevu talebinde bulundum.
bir de ne göreyim 1 ay sonra uçak biletim var bulunduğum ilçe 2 ay sonrasına randevu veriyor. hemen yakın ilçeleri seçerek deneme yaptım ve yakın bir ilçeye ve önümüzdeki haftaya randevu aldım. vakıfbanka giderek pasaport için ödeme yapmak istiyorum diyip 10 yıllık ödemesi olan 573 lira ve 94 liralık defter bedeli ödeme yaptım. Biometrik fotoğraf çektirdim yarım saat sonra veriyorlar 8 tanesi 20 lira. ve pasaport şubeye giderek bankadan aldığım dekontlar ve 2 fotoğraf vererek başvurdum. o gün akşam ptt den sms geldi ankara gölbaşı adınıza düzenlenen pasaport kabul edilmiştir. ertesi gün ilçeme, bir sonraki gün evime yakın olan şubeye geldi. gittim elden teslim aldım. evet sadece iki buçuk günde elime geçti.

öğrenciliği devam eden eşim için (açıköğretim) kurumdan öğrenci belgesi aldık. sadece 94 lira defter bedeli ödeme yaptık. emniyete dekont + fotoğraf + öğrenci belgesi sunarak başvuruyu tamamladık. ve 25 yaşını dolduracağı güne kadar 2 yıl 3 aylık pasaport verdiler.

bebek için biometrik fotoğraf zorunlu, emniyette bizzat bulunması zorunlu ve hiç bir indirime tabi değil. en fazla da 5 yıl alabiliyorsunuz. 6 aylık pasaport ücreti 120 tl ve 94 tl defter bedeli ödedik fotoğraf çektirdik. emniyete de götürüp işlemi tamamladık. 6 aylık başvurduğunuz için schengen ülkeleri bebeğiniz kabul etmeyebilir diye memurdan uyarı aldık.

notlar: biyometrik fotoğrafımda sakal var, benim ve kızımın ön saçları alınlarımızın yan taraflarını az da olsa kapatıyor. kızım azıcık eğik duruyor fotoğrafta. bunların hiçbiri sıkıntı olmadı.
uluslararası kimlik diye tabir edebiliriz.emniyet müdürlükleri tarafından randevuyla verilse de randevunuz olmadığı zamanda polis abi acil lazım öperim yalarım gibi yıkama yağlama jargonlarıyla polis abilerimizi tavlayıp aynı gün başvurabilirsiniz.
ülke içinde tüm resmi makamlarda geçerlidir esasında en geçerli evraktır kişi için.
maalesef ülkemizde pasaport sahibi olmak baya maliyetlidir.10 yıllık almak isterseniz 700 lira gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekir ki 10 yıllık almak en mantıklısıdır.herkesin muhakkak pasaportu olmalı.
Siz hiç yeşil pasaportun elinizden alınması gibi bir acı yaşadınız mi?? Bir dakikalık bir saygı duruşu lütfen...
yeşili,bordosu,grisi ile güzel, heyecan dolu anlar yaşamaya sebep olan kağıt toplulugu
yapraklarına bakarken anılarınız depreşir , gözleriniz yaşarır.
vizesiz ülkelerde can olan vizeli ülkelerde eziyet olan o bordo pasaport;)
/ 4