otostopta aracına bindiğin kişinin harçlık vermesi

böyle bir anıda insanın gözlerinin içi bile güler. sen yok sağol abi dersin, o ise ısrar eder al al hadi al. olay sadece para vermesi değildir. dilinde hep dolanan cümle yeniden tekrarlanır. 'boşuna demiyorum iyi insanlar hala var.'
tabi daha sonrasında beklentiler, yeniden olsunlar olmuyor da değil hani
(otostopta bayram sevinci hali)
Harçlık degilde zeytinyagcı bi dayı denk geldiydi öğrencisin madem al şu yagı benim hayrım olsun diyip 1 teneke zeytinyağı vermişti böyle insanlara denk geldikçe mutlu oluyorum
Bu tarz insanların dünyayı yönetmesi görüşündeyim. Ayrıca bir anımdan da bahsedeyim. İzmirde bostanlıdan karşıyakaya giderken bir araca otostop çekmiştik adamla yol boyunca güzelce muhabbet ettik ve inmeden ortalama 5 dk. önce adam durmadan neden otostop çekiyorsunuz, paranız mı yok, yoksa ben verebilirim, açmısınız, isterseniz şurda durayım atm den para çekip geleyim yemek ısmarlayayım falan demeye başlamıştı o gün bu gündür duygulanırım hala.
Not: Sevin lan bu adamları.
bana bir thy pilotu vermişti.aracına aldığın için şaşırmıştım.muhabbetide çok iyidi.işte o yolculukta öyle bitti.abi gerek yok var param desemde elime tutuşturuvermişti.
genelde zengin lüks araçlardan değilde kamyon ve gayet müzmin aile arabalarında başa gelendir .umur vaad eder :)
Bir de bunların senden sigara otlaklanıp 50₺ harçlık isteyenleri var o ayrı bir başlık konusu.
Bu benim değil ama bir arkadaşımın başına gelmiş. Afyonkarahisar taraflarında Antalya için otostop çektikleri sırada oto galerici bir adama rastlamışlar; adam onlara 100 küsür liralık yemek ısmarlayıp, kişi başı 50’şer dolar vermiş(3 kişi binmişler.). Tabi ben onların yalancısıyım ama umarım böyle olaylar yaşanıyordur.
Eğer otostop yapan kişi sinyalci ise şöförün sinyali yuttuğu anlamına gelmektedir.
genel anlamda otostopun ruhuna aykırı olması bir yana, eğer bütçenin en kısıtlı olduğu zamanlara denk geldiyse insanın yüzünü güldüren hadise.
bursa fethiye arası çıktığımız üç kişilik otostop yolculuğumuzun ikinci sabahı izmir'den bindiğimiz ilk araç bilim insanına aitti. ilk başta pek inandırıcı gelmemiş olabilir çünkü biz de hemen inanmadık. Sohbet ilerledikçe fikrimiz değişmeye başladı. İnandığımız an ise bizi bıraktığı yerde her birimizin cebine ellişer lira harçlık vermesi oldu. :))