otostopçunun galaksi rehberi

postmodern bilim kurgu eseri olma özelliği sayesinde, beğenilen, en çok satan kitaplardan birisidir. romanın mizahi anlatısının romanı tür bakımından bilim kurgu olarak sınıflandırma riski taşımasına rağmen, postmodernizm'in yapısal özelliklerinin, bütünlüğü ve birleşimi oluşturan bilim kurgu unsurları ve özellikleri ile birleştirdiği için adı geçen roman postmodern alana daha çok yakınlaşır.(bkz: douglas adams)
henüz okumadığım kitaptır. çünkü ne zaman almaya kalksam, hayal kurmaya başlıyorum, konuşamayan ne varsa onunla konuşuyorum, kitaba sıra gelmiyor. ismin cazibesine, letafetine, şükulatına bi baksana sözlük ya, haksız mıyım?

-değilsin.
+dedim işte adını duyunca bi haller oluyo bana.
-gel otur bi sakin
+sağol sözlük sen de olmasan
İsmiyle yüreğimi hoplatan, fakat bir türlü bitiremediğim - ne filmini ne kitabını - yine de ayrı sevdiğim kitap. O isme haksızlık yapamam.
Her insanın okuması gereken bi kitap.ismiyle de sanki bize hitap ediyor ama içinde otostopun püf noktaları olduğunu falan sanmayın.kurgudur.
yazım sürecinin çoğunda uçan yazar kişisi takip etmesi zor ve devamlılığı olmayan bir kitap ortaya çıkarmıştır. hele ciltli beşibiyerde versiyonunu alırsanız bitirmeniz zordur. zaten karınca duası gibi harfler, göz görmüyor ki beyin kelimeleri anlasın!
dün istanbul kitap fuarından beşli set halinde alarak bugün okuma fırsatına erişeceğim serinin ilkidir
"- Başka bir yere gidelim.
- Nereye gitmek istersin?
- Madagaskar.
- Dean Caddesi'ndeki şu yeni kulüp mü?
- Hayır. Afrika sahillerine yakın bir ülke.
- O Madagaskar mı? Daha ne duruyoruz. Hadi gidelim!
....
- Aman Tanrım sen ciddisin! Ben Madagaskar'a gidemem.
- Neden?
- Çünkü ben. Bilirsin işte. Bir işim var, çalışıyorum.
- Ayrıl o zaman. Gelince yenisini bulursun" (kitaptan alıntı)
filmi ikiye bölerek izledik. o kafaya erişmek zor oldu. biraz değişik değil mi yaa.
Hep okumak istediğim ve en sonunda okumaya başladığım kitaptır.

Şimdi başucumda durduğu için canım sıkıldıkça açıp açıp okuyorum.
Kabalcı yayınları’ndan çıkmış ve kitap konusunda belli fikre sahip çoğu kişinin önerdiği, bilim kurgu türündeki seri halinde kitaplar dizisidir.