nevşehir

merkezini beğenmediğim ama ilçelerine vurulduğum şehir. özellikle göreme'de mutlaka çadır kurmalı en azından 1 gece kalmalısınız.
An itibari ile yaşadığım şehirdir.
-meydansız şehir olur mu? (bkz: nevşehir)
Evet yukarıda gözüktüğü gibi şehrin merkezinde bir meydan mevcut değil ve park sayısıda yok denecek kadar az. Ama ezgimatsu’nun dediği gibi nasıl bir güzelliktir o ürgüp o kapadokya toprağın rengi insanı kalbinden vuruyor doğallığına hayran kalıyorsun bölgenin. Hele ki avanos burasıda ortasından geçen kızılırmakla çevre düzenlemesiyle çömlekçileriyle modern bir eskişehir olmaya aday bir ilçe. Özetle: merkezdeki en hareketli yer üniversite(kafeler, hareketlilik, parklar, cıvıltılar...) tarafları olmakla beraber şehirde 2 avm bulunmaktadır. Bu şehirde Arkadaşınız yoksa benim gibi öyle ot ot evde belgesel izlersin kendi kendine takılırsın uyur uyanır iş ev döngüsüne takılırsın.
içinde ürgüp ve avanos gibi iki mükemmel ilçe ve göreme gibi tatlı bir belde barındıran peri bacaları ve balonlarla süslü eşsiz şehir.
Dünyanın yedi harikasından birini ((bkz: peri bacaları) sınırlarında barındıran minik ama güzel ilimiz
Otostop çok rahat çekilen bir yer yolda yürürken beni almışlardı
umarım herkes gezip görebilir ama kimse yaşamak zorunda kalmaz, turistik yerleri sayesinde medenileşmeye yaklaşmış tipik bir iç anadolu ilidir. dikdörtgen formunda kendine özgü bir simidi vardır
Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Nevşehir, Muşkara adlı bir köy iken, şehir halini almaya başlamasından sonra, 18 yüzyılda Osmanlıca "yeni kent" anlamındaki bugünkü adını almıştır.
insanın memleketi nevşehir olunca, ne yorum yapılır bilemedim. ama turist gözüyle bakacak olursak; ürgüp, göreme, avanos, derinkuyu yeraltı şehri ve ıhlara kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. maddi durumunuz biraz iyiyse de sıcak hava balonuna binmeden dönmeyin derim. çadır kuracaklara dip not: aşıklar tepesinde ( tabelalarda “panaromic wiev point” olarak geçer) çadırınızı kurun ve sabah 4:00-5:00 sularında uyandığınızda balonları izlemek için mükemmel manzara sizi bekliyor olacak. ayrıca gün batımını izlemek içinde eşsiz mekanlardan biridir.
memleketim olmasına rağmen turist gibi gidip mağara otellerde kalıyorum. göreme ,ürgüp, avanos gibi ilçelerde mağaraları tarihi kalıntıları gezdikten sonra nevşehir merkeze gidince ortaçağ dan yakın çağa direk geçiş hissi yaşatıp rahatsız edebiliyor. tekrar ortaçağa dönmek için bu ilçelerden birine kaçabiliyorsunuz.