mersin

/ 4
İsmi ilk duyulduğunda akıllara gelen yağlı yemekler, şerbetli tatlılar, avm gezileri, çomar dolu plajları olsa da yaylalarına, kimsenin bilmediği koylarına, seyrine doyumsuz uçsuz bucaksız makiliklerine, katran ağaçlarına hasta olduğumuz bünyesinde biraz akdeniz, biraz toroslar, biraz doğu anadolu bu aralar bolca suriye barındıran bir garip karışık, karmaşık, kargacık burgacık şehir.
donkishot performance hall' dan başka kaliteli müzik dinleyecek mekan bulamadığım, deniz olmasına rağmen 'ölü bu şehir yaa' dediğim il.
33 plakalı nadide deniz kıyısında otel kültürü pek gelişmemiş ama gelişmekte olan bir akdeniz bölgesi ilidir kendisi. yaz olsa da keşke mersine gitsem mersindeki şuraları gezsem diyebileceğiniz çok yer yoktur ama cennet-cehennem , cehennem deresi milli parkı, kayacı vadisi, astım mağarası, tarsus şelalesi görülesi yerlerdir .
tantuni'yi türkiye sınırları içinde adamakıllı hazırlanmış haliyle yiyebileceğiniz tek yer.
en son gittiğimde suriyenin bir şehrini anımsatan ve bu durumdan hiç hoşlanmadığım, çocukluğumun tantuni, şalgam suyu ile yoğrulduğu şehir.
asla orada yediğiniz tantuni'yi başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz şehir
Arabanın kornasının sinyalinden çok çalıştığı şehir.
Adana gezimde sadece tantuni yemek için buraya gittim. Kuşimoto sokağında bir yerde (ismi şu an aklıma gelmiyor) önce sade ardından da yoğurtlu yedim. Daha önce yoğurtlu tantuni başka yerde yemedim. Çok güzeldi. Peşine de bir atom patlattık. Efsaneydi.. Bu şehre gidin, yemekleri yiyin.
Doğduğum şehir ve büyüdüğüm şehirden sonra en sevdiğim şehirdir. geçenlerde yer altındaki pamukkale'yi keşfettik gidin görün efendim. aynalıgöl mağarası
kızkalesi, cennet-cehennem, yerköprü şelalesi, saklı cennet, adam kayalar, anamur kalesi, kleopatra kapısı, alahan manastırı gibi birçok tarihi yerlere ev sahipliği yapan; sıcacık kumsalları, plajları, koyları ile güzelliğine güzellik katan; yaylaları, ormanları ile doğayla birarada bir şehir.hem doğal güzellikleriyle büyüleyen hem de modern ve kozmopolitan şehir yapısıyla yaşanabilirliği üst seviyededir.yemekleri ve tatlıları bambaşkadır.tantuni, batırık, kerebiç, cezerye, fındık lahmacun, humus, envai çeşit günlük taze balıkları ve daha nicesi...
/ 4