lavanta kokulu köy

kuyucak köyü/lavanta kokulu köy ksparta’ya 50 km,keçiborlu’ya 15 km uzaklıkta.lavanta bahçeleri neden ısparta’da diye bir soru hemen aklınıza geliyordur bizimde geldi ve sorduk 1973 yılında fransızlar sadece bu bölgenin uygun olduğunu,her aileye 4-5 adet lavantayı vererek bölgede ekilmesini istemişler köylülerde kabul etmiş.(bilgiyi veren bölgedeki en büyük tarlaların sahibi)10 yıldır lavantalardan çok fazla bir kazanç sağlanmamış ancak 2 yıl önce turistlerin dikkat çekmesiyle ve internette paylaşmasıyla ön plana çıkmış,şimdiler de bölge halkının en büyük kazancı su istemeyen ve hiçbir masrafı olmayan lavantalar. bölgede 3-4 köyde lavanta tarlaları mevcut en büyükleri ve dikkat çekenleri ise kuyucak’ta.lavantanın;çayını,sabunu,sıvı sabunu,kolonya,parfümü,saf suyu,yağı,kremi,balı,lokumu ve dondurması üretimini yapıp satıyorlar.köyün çıkışına doğru 500 mt ilerde izleme terası, 4 km ilerisinde ise panoramik çadır bulunmaktadır.çadırda ürün satışı,gözleme,pansiyon ve fotoğraf çekebileceğiniz alanlar var. en büyük tarlalar ise burdur gölüne karşı iç kısımlarda bulunmaktadır.herhangi bir tarlaya girip rahatça fotoğraf çekebilirsiniz,köy halkı çok misafirperver.bahçe sahibinden duyduğumuz kötü haber bizi üzdü.köy halkına ayrı bir bölgede 150 konut yapılıyor ve oraya taşınacaklar köy ise bir turizm merkezi olacak,kerpiç evler pansiyon ve hostellere dönüşecek.her yıl;
görsel: 25 haziran-25 temmuz
hasat: 25 temmuz-25 ağustos
Hasat zamani gitmezseniz çok da şey olmayan bir yer. Adamlar lila, mordan tahta salıncak yapmışlar tarlaya girerken.. Biz de atladık tabi aa ne güzel falan diye, binmek 1 tl imiş. Binince söylediler.
Bizim memlekette böyle işler. Sığ sularda gemi batırıyoruz.
Son dönemlerde salda gölü gibi patlayan az bilindik muhteşem yer.
Gelin damat fotoğrafları için oldukça rağbet gördüğünü biliyorum.
hele bi hasat zamanı gelsin görmek için aydın dan otostopla gideceğim napiyim çiçekleri seviyorum yahu
çok denk geldiğim, kim bilir ne zaman gideceğim yerdir, listededir
Üniversite okurken gittiğim. Büyülendiğim yer kesinlikle gidilmeli.
Isparta'da bulunan bi köy. Gelecek olanlara çaylar benden :D (SDÜ'de okuyorum :))
güzel bir projedir. anadolu efes'in de katkısı büyüktür. çiçeğin olduğu her yer gibi kuyucak da harikadır. arısı ve dikeni boldur ama güzel fotoğraf yakalarsınız. ben seyahat rotamı oradan geçirip görmüş ve devam etmiştim. oraları göremediğimi düşünerek üzülmüyorum artık.
Lavanta kokusu ve mor aşığı bir kadın olarak gideceğim yerler listeme ekleyip hâlâ gidemediğim yer. Tam mevsimidir şimdi. Beraber gidelim mi!