latif osman cıkıgil

Latif Osman Çıkıgil, 21 mayıs 1909 tarihinde İstanbul’da doğdu. Yurda döndükten sonra Latif Osman Çıkıgil’in 1938 yılında Erciyes dağı tırmanışı bilinmektedir. Türkiye dağcılık federasyonunun ilk başkanıdır. Her yıl tüm Türkiye'den katılımcılar ile Uludağ zirvesinde anma etkinlikleri düzenlenir. (bkz: loç)
1936-1941 yılları arasında türkiye dağcılık federasyonu ilk başkanlığını yapmış dağcıdır. dağcılara dokuz öğüt başlığıyla verdiği efsane öğütleri vardır ki günümüz egosu yüksek insanlarını göz önüne alınca üç tanesi özellikle etkilemiştir beni:

-Gücünün dışında hiçbir geziye katılma. Her gezide dağlara ve tabiata hakim olmaya çalış. Aksi takdirde hem kendini hem de yanındakileri tehlikeye sokarsın. Kuvvet ve iktidarın tamamıyla tükendiğini duyduğun anda gayeye varmamış olsan da dön. Dağcılık ve kayak rekor sporu değildir.

-İster yalnız, ister arkadaşlarla ol, daima her geziyi evvela kafanda tasarla, yola öyle çık. Dağların daima tehlikeli olduğunu unutma, onları küçük görme. Şuna da inan ki, dikkat, itina ve soğukkanlılıkla bu tehlikelere karşı koyabilirsin.

-Dağda arkadaşlık hiçbir yerdekine benzemez, bunu unutma. Fedakar ol. Kafile başkanı isen kafilenin en zayıfını gözet. El elden üstündür. Sen de başka bir kafilenin en zayıfı olabilirsin, unutma. En kuvvetli sen isen bunu caka ile belli etme. Tevazu en büyük kuvvettir. Arkadaşını yolda bırakma. Bu şekilde katil olabilirsin. Yiyeceğinde, içeceğinde, göreceğinde başkalarının sırtından geçinme. Fakat, yabancı da olsa, çaresiz kalana yardım et. Termosunda çayın bir yudum da olsa, icabında yarısını vermeyi esirgeme.