kuzey ışıkları(bkz: aurora borealis)

kuzey iskandinavya, izlanda, grönland, kuzey amerika’nın kuzeyi ve kuzey sibirya’da, eylül mart ayları arasında doğa koşullarının güzel olmasıyla, şehir ışıklarından uzak bir yerde gözlemlenebilecek inanılmaz doğa olayı.

bense şubat ikibinonyedi'de evimden 4-5 bin kilometre uzaklıkta olan norveç'in tromsø şehrine yalnızca bu manzara için yola çıkmış olup o an'lara şahit oldum. havada süzülürken ben o anda hayatımdaki en güzel kampı yaptım.
hava sıcaklığının -15, -20 derecelere kadar düştüğü gece, çadırımdan çıktığımda karşılaştığım manzara da ekte mevcut.
çıplak gözle görülebilen, gezginlerin en çok görmek istedikleri doğa olaylarından biridir.

kuzey yarım kürede görülene aurora borealis , güney yarım kürede görülenine aurora australis denilir.

dünyanın çekirdeğinde bulunan metal, demirler elektrik akımına neden oluyor bu akım manyetik bir alan oluşturuyor. güney kutbundan çıkıp dünyanın etrafından dolaşıp kuzey kutbundan çekirdeğe doğru tekrar giriyor bu manyetik alan, bir nevi bir kalkan gibi. güneşten gelen yüklü parçacıklar ve bu manyetik alanın etkileşiminden dolayı bu ışıklar meydana geliyor.

aurora diğer tüm gezegenlerde ve dünyanın her yerinde görülebilir fakat manyetik alan ve karanlıktan dolayı kutuplarda çok daha iyi gözlemlenir.
19 ve 21 ocakta gördüğüm güzelliktir. 19 ocakta Tromsø'ye akşam ulaştığımda kaldığım evden yani merkezden de görülebilen kuvvetli bir ışık vardı,aynı ışığı 20-30 km dışarıda karanlık bir yerden izlemek daha keyifli olabilirdi.21 ocakta ise evinde kaldığım host arkadaş arabasıyla ışık yakalamak için şehrin dışına götürdü bizi. Aslında gördüğümüz biraz toz bulutu gibi beyazdı ama dans edişini,dağılışını,birleşip büyümesini görmek çok iyiydi. fotoğraf böyle ama biz böyle görmedik :D

instagram da gezerken denk geldiğim bir ekip şubat ayında izlanda da 20 gün kuzey ışıkları altında kamp yaparak gezmeye karar vermişler.
hemen yakın takibe aldığım @dogasiyagezgin @ismailaksuphoto @pixelpixelworld @billurbolel @ayiyemegi @btnozen @ahturkas kutluyor ve imreniyorum.
extreme koşullarda kırsal da -35 e varan soğuklarda izlanda gibi bir ülke de kamp yaparak gezmek gerçekten cesaret isteyen ve saçma bir şey,derdiniz ne abi 5 gün neyinize yetmiyor.maceralarını heyecanla ve yakından takip edeceğim bu insanların türkiye sağ salim dönmesini temenni ediyorum.
kısa vadede ölmez isem görmem gerekenler listemde vardır
atmosfer gazları kutup noktalarında yere daha çok yaklaştığı için oluşan hava olayı. bir diğer adı ile aurora borealis
en iyi ekim ve nisan aylarında gorulurken bu ikisi arasinda da inisli cikisli donem donem gorunuyor
isvec, norvec, iskocya ve izlanda da gorulebilecegi noktalar mevcut
bir sonraki hedefim bu kuzey ışıklarını görmek ama gidip de görememek de var.
araştırdığım kadarıyla arabayla gezmek zatürre olmamak için bire bir. yoksa ora gidip de telef olmak istemem.
bu arada sözlük hayırlı olsun