künefe

/ 6
Tel tel açıldıktan sonra bolca tereyağıyla harmanlanan tel kadayıflar, özel künefe peyniri olarak da bilinen tuzsuz Antakya peyniri, kadayıf tellerinin çıtır çıtır kızarması için kullanılan pekmezli karışım... Tarifinde yer alan bunca güzellik sizce hangi tatlıda var? Tabii ki künefe de.
Yanına da bir porsiyon kesme dondurma...
İnsanların neden bu kadar sevdiğini anlayamadığım tatlı türü.
"sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz" diyen christopher mccandles (bkz: supertramp) künefe yedikten sonra biraz daha kaymak isteyip hatay'a yerleşmiştir.
Akla gelince bile ağız sulandıran efsanevi tatlı. Sevmeyenlerin hiçbir şekilde sevgisine inanmıyorum.
ağır olan ve çok lezzetli olan tatlı. birçok çeşidi vardır bu tatlının fıstıklı,cevizli,kaymaklı gibi ve çoğu da efsane olur. künefeciler de artık olayı aşıp çok değişik tatlılar denemeye başlamıştır bunlara künefegiller diyebiliriz bence. işte kaymaklı paşa olsun, fıstık ezmeli künefe olsun hasır olsun birçok çeşit yapıyorlar ve bu işi artık sanata dönüştürüyorlar. ek olarak ; bu tatlıların hepsi tek tek denenmelidir.
ve tanrı künefeyi yarattı.
ona şöyle bir uzaktan baktı.
''daha iyisini yaratamam fakat onun için bir sorun yaratabilirim.''
ve tanrı bestami'yi yarattı.

tel kadayıf, şerbet, peynir, kızarmış muz, fındık ve fıstık ile yenilmemesi yanında yatılması gereken tatlı. tatlı dedik ama ayıp olmasın kendisine. o bir şaheser.
İskenderun PETEK'te yenilir.

Belediyenin karsisinda olanda, sahildekinde değil..
çok sevdiğim , üzerine maraş dondurmasıyla eklenmesiyle harika bir kombo olan tatlıdır.
Adı her zikredildiğinde gülümsemeler eşliğinde bestami köse'yi andığımız, İnterrail türkiye grubunun resmi tatlısıdır.
/ 6