istanbul'dan tersine göçün başlaması

2018 verilerine göre istanbul en çok göç veren şehir olmuş.

istanbul - 595.803
ankara - 221.747
izmir - 117.113

bu verilere göre istanbul'dan 595 bin kişi çeşitli illere göç etmiş.
umarım gelen, gidenden fazla değildir dedirten başlık. gelen kişilerin verisini bulursam ekleyeceğim. yeter artık şehir kaldırmıyor daha fazla insanı.
en büyük hayalimdir. en kısa sürede bir ege sahil kasabasına yerleşebilsem keşke! kendi şarabımı, likörümü yapsam... peynirler marinelesem... kekik, fesleğen, zeytinyağı, mis domatesler, çıtır çıtır köy biberleri, harika meyveler içinde yüzsem... temiz havasını içime çekip sabah kuş cıvıltılarıyla uyansam....
Devlet insanlara para verip nolur gidin demediği sürece milyon milyon göç olmadığı sürece hiç bir anlam ifade etmeyen göç istatistiği
insan yoğunluğundan ve trafikteki kalabalıktan bunalan, zamanın büyük bir kısmının boşa gittiğini farkeden insanların gerçekleştirdiği eylemdir.
insanların istanbul’dan kaçıp izmir’e geldiği göçtür. Gelenlerden tek ricam, gelmeyin...
muhtemel sebepleri arasında başta hayat pahalılığı/geçim zorluğu vardır diye düşünüyorum. küçük şehirde alınacak 2500 istanbul’da alınacak 5binden daha çok yeter zira. sonra trafik, daracık evlere sığma çabaları, çocuk büyütmeye dair endişeler sıralanır bana kalırsa. zira sadece istanbul için değil, diğer birçok büyük şehir için de aynı sebepler hemen hemen geçerlidir.

büyük şehrin stresi de büyük oluyor. hep söylemişimdir büyük/pahalı şehirlerde hayat zenginlere güzel arkadaş. biz de bilirdik havuzlu sitemizde yahut villamızda home office çalışıp istanbul’un tadını çıkarmayı lakin aç idik, markette yedik sodexo parasını.
Memleket insanımın gidip memleket insanı olmayanların geldiği göçtür. İşe yaramaz, kaosu ve işsizliği büyüten, burada yaşamayı psikolojik olarak zorlaştıran da göçtür. Gaz almak için açıklanan istatistik verilerin dışında mahalle izlenimi bu konuda daha başarılı olacaktır.
Doğum oranlarını bilmeden kesin bir azalış olup olmadığını bilemeyeceğimiz göç dalgasıdır.
vay arkadaş şu 600.000 kişinin içinde olamıyorsak yuh olsun bize.
yerine gelen arap ve suriyelilerden ise, gidenlerin geri dönmesini istediğim göçtür.