istanbul'da yaşamak

/ 13
kalabalık, acımasızlık, gerginlik, hoşgörüsüzlük. istanbul' un anlamı tam olarak budur. Birbirine tahammülü olmayan insanlar ve yabancılaşma.

eğer sur içinde yaşamıyorsanız bundan ötesi yokturdur. doğa, huzur, sakinlik ve sessizlik için gitmeniz gereken yerler istanbul' dan çok çok uzaktadır.

istanbul'da yaşamak; hayatta kalma savaşı gibidir. durakta beklerken iki otobüs arasında kalabilir, vapurdan inerken denize düşebilir, adliye' de kurşunlanabilir, sinema sırası beklerken kafanıza cam düşebilir, uçakla almanya' ya varabileceğiniz kadar sürede avrupa yakasından anadolu yakasına geçebilirsiniz. yurt dışından gelen misafirler karış karış şehri gezerken siz hep oradan oraya yetişmeye çalışırsınız.
ne olursa olsun hep istediğim isteyeceğimdir tabi söz konusu ilçe Kadıköy ise..Özel tiyatronun kalbi ...her şekilde farklı şehir bunu hissettiren metropol...
İstanbul’da yaşamak hoştur amma Kadıköy’de yaşamak başkadır başka.
evet anlıyorum; doğa, temiz hava, sakin hayat, ucuzluk, yaşam standartı bla bla bla...
ama istanbul eğer damarlarına işlemişse; terkedilişi imkansız da bir şehir halini alır.
ben bu keşmekeşliğin içinde huzuru yakalayabiliyorsam; mesela kadıköy’ün sokaklarını arşınlayınca iyi hissetmediğim hiçbir gün yoksa, evden çıktığımda ayaklarımın beni götürebileceği türlü türlü güzelliği içinde barındaran bir başka şehir daha olmamışsa; kitaplara şiirlere konu olacak kadar kutsalsa; hani şu gülü seven dikenine katlanır derler ya -ben gülün aşkından dikeni görmüyorsam bile- kime ne...
istanbul seni güçlü kılar.
bence yani.
(“ne var bu istanbul’da yhiaaaa”cılar anlamaz)
Pahalı, kalabalık gerilim dolu insanı hayattan bezdiren,yolda yürürken tesadüfen başınıza herşey gelebilir.yakın zamanda cuma günü atasehirden Küçükçekmece 3 saatte gittiğim çok zenginlerin neden burada yaşadığına anlam veremediğim 4 tarafı betonlarla çevrili Avrupa’nın en kirli havalarından birine sahip şehir .
çengelköy sahilde kahvaltı yaparken anlarsın; "istanbul gibisi yok yaaa".
Yakında yaşamaya başlayacağım şehir. Şişli tarafında olacağım. Boş zamanlarda(hafta sonu ve akşamları) kamp muhabbeti ve go oyunu arkadaşlığı yapabilecek olan kişilere bir mesaj uzaktayım.
/ 13