içimizdeki şeytan

sabahattin ali’nin mükemmel eseridir. İnsana bir en büyük kötülüğü kendinin ettiğinin esaslı bir kanıtıdır. İçimizdeki bir şeytana yüklüyoruz bütün kötücül fısıltıları fakat o sandığımız bizden ayrı bir şeytan değil de benliğimizin aciz yanı olduğunu fark edemiyoruz çoğu zaman. Beni ağlatan kitaplardan biridir. Beni zaten en güzel kitaplar ağlatır. O gözyaşları en derin acılarımın gözyaşlarından bile daha özeldir benim için. Çünkü bir eserin yarattığı hissiyatların döktüğü bir gözyaşıdır o. Başkasının acısını ortak olabilmektir. Çoğu zaman hayali bir acıdır fakat insanlığın ortak acılarından dem vuran bu hayali acı öz itibariyle dibine kadar gerçek bir acıdır.
Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf ve Kürk Mantolu Madonna'ya göre az bilinen fakat edebi değeri oldukça yüksek romanında; Ömer ile Macide'nin aşkını anlatırken dönemin toplum eleştirisini de yapıyor. Ömer karakterinde herkesin kendinden bir parça bulması olası. Vapur sahnesi ve Ömer'in tiradları kitabın kendisini çekici yapan detaylar. Dili biraz ağır olsa da anlaşılırlığını kaybetmiyor.

Tesiri yüksek, çoğu yerde paylaşılan cümlelerden biri bu kitapta geçmektedir.
"Günün birinde ya çıldıracağız, ya da dünyaya hakim olacağız. Şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine birkaç kadeh içelim."
İnsanın kendi nefsiyle olan kavgasını ve şeytana olan yersiz düşmanlığının anlatıldığı kitap.

Tanrı ve şeytan olgularının derinlemesine işlendiği, eski müftü (bkz: sabahattin ali)’nin şehadet mertebesine ulaşmadan yazdığı eserler arasından en faydalı olanı.

Eser, diyanet işleri tarafından camilerde ve imam-hatiplerde ders kitabı olarak okutulmuş. Nice mütedeyyin genç neslin yetişmesine katkı sağlamıştır.

İmam-hatip lisesindeyken bize de zorla okutulmuştu ama o zamanlar sabahattin hocanın ne demek istediğini anlamamıştık.

Mekanın cennet olsun hocam.
Beni nedense bunalıma sokan kitap, birkaç kere daha okuyacak psikolojiye sahip değilim.
t: Muazzam bir eserdir.
naif bir kitaptır, öldüm bittim değildir.

abartmayı seven popüler kültür camiasının şu dönemki takıntılarındandır.