hasanboğuldu göleti

Kaz dağlarında muhteşem doğasıyla Hasan'ın acıklı hikayesi karşılar sizi buz gibi suya girmenizi tavsiye ederiz
suyu buz gibidir
eğer gitmeyi düşünüyorsanız sabah erken saatte gitmenizi tavsiye ederim, saat ilerledikçe ne araç için park yeri bulabilirsiniz ne de rahat rahat gezebilirsiniz
hasan boğuldunun suyuna gireceğime kafamdan aşağı buzlu su dökerim daha iyi, en azından vücudum uyuşmaz
Munzur suyuyla aynı soğukluktadır, doğaya dokunmayın efendiler!
Çivi gibi suyun burun damarlarımı çatlatıp kanatması gerçeği..
çok soğuk olması ve temizliğiyle dikkat çeken göletin dramatik bir öyküsü vardır. kısaca anlatmak gerekirse pazarda hasan ve emine birbirlerini görüp aşık olurlar, evlenme kararı aldıklarında emine'nin babası hasan'ın onların hayatına uyum sağlayamacağını düşündüğü için onay vermez. sonunda hasan'ın sırtına 40 kiloluk tuz çuvalını yükleyip 5 kilometrelik tırmanış yapmasını isterler. emine ile yola çıkan hasan belli bir yerden sonra dayanamaz. hem gücü biter hem de terledikçe tuz sırtını yakar.

hikayenin bu kısmından sonrası değişiklik gösterse de göletin oradaki hikaye tabelasında yazdığını aktaracağım. emine dayanamayıp çuvalı sırtlayıp kendi götürür. hasan onu takip edemez. o günden sonra hasan'dan haber alınamaz. emine onu aramaya çıktığında gömleğinin parçasını bu göletin yanında bulur. göletin hemen yanında bulunup gölete doğru uzanan ağaca kendini o gömlek parçasıyla asarak intihar eder. göletin adı hasan boğuldu, ağacın adı da emine çınarı olur.