franz kafka

ortaçağ prag' ının yüzü.

"ruhunuza bir kilic saplanmissa, yapilacak ilk is, serin kanlilikla durumu izlemek, kan kaybetmemek, kilicin soguklugunu bir tasin sogukluguyla kabul etmektir. birbiri ardina saplanan kilic darbeleri sayesinde yaralanmazlik asamasina varmaktir"

kimine göre yazar kılıklı bir teolog, kimine göre nihilizmin sairi, kimine göre de metafiziksel-mitolojik bir gelenegin şairi kendi dönüşümünü en iyi analiz eden mükemmel bir yazar.

prag old town'ın hemen yakınında aynı isim ile cafesi ve charles köprüsünü geçtiğinizde müzesi bulunmaktadır.
milenaya mektuplar kitabı ergenliğimde hiçbir kadına cinsellik ile yaklaşmamamı sağladı. bu iyi bi şey değil arkadaşlar osbir çekmekten yüzüm kabarmıştı
en bilinen romanı olan "dönüşüm"ü olurda bir gün yayınlarsa ya da yayınlanırsa diye kapağına asla bir böcek istemediği notunu iliştirmiştir. fakat şu an piyasadaki tüm dönüşüm'lerin kapağında muhteşem tasarlanmış (!) böcekler var.
20. yüzyılın en önemli yazarlarındandır.

"beyinlerimiz savaşsın isterdim ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım"
Herkes için anlamlı söylemleri olmuş önemli yazarlardandır. Benim için etkileyici sözlerinden;

“ ..en kötüsü de sahip olmadığın şeylere ait olmandır. “
insanın varoluş ve yok oluş durumlarını en iyi tasvir eden yazar. dönüşüm, şato, dava, ceza sömürgesi gibi kitaplar insanın şirket,mahkeme, bürokrasi gibi kurumlar yüzünden kendisine yabancılaştığını anlatır. insan, sahip olduğu hiçbir insani değeri kamusal alanda temsil edemeyip kimliksel bir yok oluşa gider hikayelerinde.