floransa

/ 2
Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği , rönasansın temellerinin atıldığı şehirdir. medici ailesinin şehir üzerinde bıraktıkları etki büyüktür. tarihten gelen kültür ve mimari her sokakta karşınıza çıkar. Signoria Meydanı birbirinden değerli heykellerle tam bir açık hava müzesidir. Şehirde bir çok noktadan kubbesi görünen floransa katedrali kendisine hayran bırakır. günümüzde kuyumcu dükkanlarıyla dolu olan Ponte vecchio köprüsünü gezenlerin genelde gözünden kaçan detay ise köprünün hemen üzerinden geçen bir tünel olmasıdır. medici ailesi nehrin iki yakasında bulunan saraylarına halkın arasına karışmadan rahatça geçebilmek için bu tüneli yaptırmış. yoğun turist çeken bir şehir olduğu için genelde müzelerin önünde hep sıra vardır. yeme içme ise biraz pahalı.
dünyanın en harika dondurmasını yediğim yer. aynı zamanda dünyanın en pahallı dondurmasını yediğim yer.
-Caffe Fiorenza
(muzlu ve hindistancevizli)
Sanatın dünyadaki başkenti. Da vinci'nin, Mihalendelo ve Galileo'nun da memleketi. Orda Esas görülmesi gereken yer bence Doumo Katedrali ve Güzel Sanatlar Akademisi ve David Heykelidir. Tüm gezginlere tavsiyem odur.
Floransa dünyanın en zenginşlerinin en çok yaşamak istediği şehirlerin başında gelmiş. Ayrıca Hannibal Lecter de emekliliğini Floransa'da geçirmeye karar vermişti.
Ben daha otantik bir şehir beklerken Siena'yı daha otantik bir şehir bulmuştum.
bir daha avrupaya çıksam ve üç şehre gitme hakkım olsa, üçüncü sırada olurdu. (1 roma, 2 prag). sokakları sanat kokan küçük ama büyüleyici şehir
Gidin, stendhal sendromunu yerinde yaşayın. Gerçekten yaşayın.
accademia müzesine gidip michalangelo'nun inanılmaz heykellerini kendi gözlerinizle görebilirsiniz!
açık hava müzesi gibi bir şehir. michelangelo tepesinde proseconuzu yudumlarken şöyle şehre yukarıdan bakmak paha biçilemez. burda yaşanır be dediğim nacizane şehirlerdendir. seyahat etmiş kişilerle denk geldiğimde herkeste aynı etkiyi uyandırmadığına şaşırdım açıkçası. plus florence hosteli indirimli yakalarsanız harika olur. açık ve kapalı havuzu bir de katedrali gören terasıyla kesinlikle önerilir.
seyahatim 1 mayıs işçi bayramına denk gelmişti ve uffizi kapalıydı. çok üzülmüştüm. neyse, tekrar gitmek için bahanem oldu. harika bir şehir...
(bkz: all wikings are bastards )


Floransalı abiler, sizin ben zevkinize sokayım.
İnsan olan vikinglere laf eder mi?
Sever, sayar, fırsat kollar.
tarih ve sanat seven biri olarak, sokaklarında son penaltıyı gole çeviren popescu gibi sevinçli gezdiğim şehir.
arno nehri'nin iki kıyısına kurulan floransa, rönesansın başkenti, onun da babası medici ailesidir.
mediciler'in şehirde kontrolü sağlamaları ve rönesansı başlatmaları osmanlı imparatorluğu etkisiyledir.şöyle ki; lorenzo medici'nin, fatih sultan mehmet ile arası gayet iyiydi. 2.mehmed, mediciler'e doğunun ticaret kapılarını açmış ve floransa üzerinden rönesansı fonlamalarını sağlamış. hatta muhteşem lorenzo adıyla anılan ve floransa'ya altın çağını yaşatmış olan lorenzo medici; 2.mehmed adına üzerinde ''Asya, Trabzon ve Büyük Yunanistan İmparatoru Mehmet'' yazılı bir madalyon yaptırtmıştır.

floransa - trex-JR8Kj

floransa'da güçlenen medici'ler aristokrat bir aile olmadığından, servetlerini sanat yatırarak aradaki açığı kapatmak istemişler.
amerigo vespucci, filippo brunelleschi, sandro botticelli, leonardo da vinci, michelangelo destekleri bazı sanatkârlar.

ben burada 2 gece geçirdim. hostel tavsiyesi için (bkz: hostel gallo d'oro)
rönesans ile ilgiliyseniz kesinlikle bir haftanızı ayırmakta fayda var.
buranın en turistik meydanı signoria meydanı.bu meydanın en önemli yeri vecchio sarayı ; içerisinde donatello, vasari gibi ünlü sanatçıların eserleri var. diğer ünlü eserlerden biri david heykeli'nin bir replikası. gerçeği 400 sene burada sergilenmiş bir çok kez saldırıya uğraması -hatta 1527'de sol kolu üç parçaya ayrılmıştır- ve hava şartları nedeniyle 1873 yılında Galleria dell’Accademia yani akademi galerisi'ne taşınmıştır.herkül'ün canavar casus'u öldürdüğü heykel diğer dikkat çeken eser.benim en sevdiğim heykel ise cellini tarafından yapılan, bronz perseus heykeli.burada perseus'un elinde medusa'nın kafasını görüyoruz.

floransa - trex-lzcjM

neptün çeşmesi ben gittiğimde tadilattaydı o yüzden göremedim. perseus'un arkasında bulunan heykeller ise anadolu'dan oraya taşınmış roma heykelleri.

Galleria dell’Accademia yani akademi galerisi kesinlikle ziyaret etmeniz gereken önemli müzelerden biri. giriş ücreti 12.5 euro, yaz sezonunda gitmediğim için 45 dk civarı sıra bekledim fakat turizm sezonunda giderseniz internetten bilet almakta fayda var.
Goliath'la yüzleşen david heykeli'nin gerçeğini burada görebilir ve karşısında bir saat geçirerek detaylara hayran kalabilirsiniz.

floransa - trex-uSi3Y

david heykeli'nden sonra bir odada ise çeşitli sanatçıların çalışmalarının yer aldığı çeşitli yüzlerce heykelle dolu.

floransa - trex-Hg5Ye

psikoposluk bölgesinin en büyük katedrali anlamına gelen duomo yani floransa duomo'su şehrin simge yapısı.
floransa - trex-nGpP8

duomo'nun hemen yanında S. Giovanni Vaftizhanesi var.buranın önemi; 1401 yılında bir yarışma yapılıyor ve bunu cennetin kapıları taslağı ile ghiberti kazanıyor. kendisine bir atölye kurulduktan sonra kapıların yapımına başlıyor ve bunların yapımı tam 51 sene sürüyor.
michelangelo bu kapıları gördükten sonra bunlar olsa olsa cennetin kapıları olabilir diyor ve adı the gates of paradiseoluyor eserin. david heykeli kadar hayranlık uyandırıcı bir eser.

arno nehri'nin diğer yakası ise merkeze göre daha sakin ve sessiz.
diğer yakada gezilecek yerlerden biri pitti sarayı ve boboli bahçeleri.
çeşitli yerlere girmeye yarayan 3 çeşit bilet var.

bilet fiyatları

bu sarayı da yine mediciler yaptırmış. binlerce eser var, barok ve rönesansa doyacağınız bi müze.


yine nehrin bu yakasında mediciler'in manevi çocuğu olan michelangelo'nun adı verilmiş bir tepe var. buraya gelirken yanınıza yiyecek-içeçek bir şeyler almanızı tavsiye ederim.şehrin manzarasını müthiş şekilde görebilirsiniz.

benim kaldığım hostelde yemek dahil olduğu için yemek konusunda bir tavsiye veremeyeceğim fakat floransa'nın hatta italya'nın en ünlü panini dükkanına uğramadan olmaz.
(bkz: all' antico vinaio) burada panini yani sandviçler 5 euro, kocaman ve acayip lezzeti. la danta tavsiyemdir.
/ 2