erdil yaşaroğlu

limon ve leman gibi büyük dergilerde karikatüristlik yapmış rizeli heykeltraş. ayrıca begüm kütük’ün de kocası.

öte yandan kendisine ve eşine büyük sabır diliyorum. gazetelerde okuduğumuza göre daha ana karnındaki biricik yavrusunu kaybetmiş. başı sağolsun.
Yaşadığı telif sorunlarının ardından ipliği pazara çıkarılmıştır.
şu sıralar telif avcılığı yapıp, avukatlık bürosu, telifli görsel yakalama şirketleri ile site site telif bedeli avcılığına çıkmış karikatürist.
kankaları Serkan ve Selçuk ile birlikte kendi ürettiği işlerden para kazandığını iddia ettikleri gariban vatandaşlara karşı cadı avına çıkmışlar. Neymiş efendim forumlarda, sitelerde karikatürleri yayınlanmış, insanlar da bundan gelir elde etmiş. Farklı bir başlıkta bunların nasıl bir tezgah kurduklarını anlatan tweet dizisi var okuduysanız haksız olduklarını görürsünüz. En ufak olayda ifade özgürlüğü, paylaşım hakkı, kısıtsız yaşam ve internet diye en önde duran adamlar azıcık keyiflenip güzel vakit geçirmek isteyen insanların ekmeğine kan doğradı. Çok da gönüllü olmayarak bunların yaptıklarına karşılık nasıl ki milleti mahkemelerde süründürüyorlar, avukatlık büroları tehdit ile para koparmaya çalışıyorsa insanlar da -karikatürlerinde bir şekilde bir sıkıntı bulunur istenirse- çizerler hakkında şikayetçi olsunlar, biraz da onlar uğraşsınlar. Dine, devlete hakaret diye şikayet etseler zaten ertesi gün evlerine kağıt gider savcılıktan. Bu arada yaptıkları açıklamayı da okudum çok özür dileyerek sıçmışlar sıvıyorlar.
kendisi sayesinde wp'de karikatür paylaşmaktan korkar olduk. "moruk sen bu karikatürle manita avlamışsın. payımı isterim." deme ihtimali ürkütücü.