en sevilen renk

/ 2
(bkz: mavi)

ortaokul zamanlarımda, kendi alışverişimi kendim yapmaya başladığım zamanlar her kıyafet almaya gittiğimde mavi ve tonlarında kıyafet seçiyordum. başta fark edemedim ama dolabım maviyle dolmaya başlamasıyla ve benim çoğunlukla mavi giyinmemle birlikte hem ben hem çevrem fark etti bunu. o zamanlar bana en sevdiğin ne renk diye sorsalar bi on saniye düşünüp bi renk sallardım. farkında bile değildim maviye olan aşkımın.

daha sonraları bulutsuz günlerde gökyüzüne baktıkça bunun ne kadar muhteşem olduğunu düşünüyordum. başımı havaya kaldırdıkça içimde hoş bir şeyler kıpraşıyordu.

mavinin bu kadar karşıma çıkışı tabii ki en sonunda kafamda fikirsel olarak somutlaştı. "evet ben mavi renginden hoşlanıyorum" diyebiliyorum. peki iyi ama bu hoşlanma göz zevkiyle alakalı değil. yani benim maviden hoşlanmamın sebebi asıl olarak gözüme hoş gelmesi değil. çoğu zaman diğer renkler de gözüme hoş geliyor. sarı, turuncu, kırmızı... işte bu yüzden bunun sebebini aramaya başladım.

renklerle psikoloji arasında bir bağlantı var. özellikle pazarlama, reklam gibi sektörlerde bu bağlantıya dikkat ediliyor. mesela fast food şirketlerinde mavi rengi pek kullanılmaz çünkü mavinin açlık hissini azalttığı bilinir. buna karşın mavinin arttırdığı his, yani benim maviye olan düşkünlüğümüm sebebi
(bkz: özgürlük)
(bkz: turuncu)

turuncun acayip güzel bir enerjisi var. yani en azından bana öyle geliyor. her baktığımda içim açılıyor, bahar, neşe, çoşku... bütün güzel hisler bu renge sıkıştırılmış gibi.

gereksiz bi not: bu entry'yi bile turuncu yastığım ve üzerimde turuncu battaniyemle yazıyorum
Beyaz, 1 tane farklı renk tshirtüm varsa 10 tane beyaz tshirtüm var. Sade şık bi renk bence.
turuncu ve tonları değildir. Sadece turuncudur.

Güneşin en güzel renklerinden biridir. Enerji doludur.
mordur. gökyüzünü andıran tonda bir mavi de olabilir. ama öncelik her zaman mora aittir.
Ürünlere ve hayata göre değişen renklerdir. Mavi yada diğer renklerin huy olmasına anlam veremiyorum.
/ 2