eminönü meydanı

cevaplanabilir entry
günlük en az 2-3 milyon kişinin adım attığı istanbul'un kalbi. mısır çarşısı ve yeni cami bu meydandır. boğaz turunun başlangıç yeridir. balık ekmek ve turşu suyu içmeden kesinlikle dönmeyin. martılara yem atmak adettendir.
Eminönü adı verilen meydan ve bölge yıllardır benim için kaostan öte gidemiyor. Her gittiğimde (mahmutpaşa tarafından bahsetmiyorum) gereksiz insan kalabalığı ruhumu emiyor sanki. Bir defa aşağıdan süleymaniye camii'ne kadar (tarihi eserleri ihya ederek) olan kısmın acilen düzeltilmesi gerekiyor. hatta artırıyorum eminönü bölgesi komple perşembe pazarı ve karaköy de dahil ticarete kapatılıp turizm amaçlı yeniden düzenleme lazım. Her aklıma geldiğinde eminönü yıkılırken iş makinelerini izleme hayali kuruyorum.
eminönü konstantre türkiye'dir. tüm ülkeyi gezmeye fırsatı olmayanlar yarım saat eminönü'nde takılsın. tüm türkiye renklerini(iyisi-kötüsü) bir arada görecektir.
varoş cazibe merkezidir. istanbul'un en varoş kesimine ait insanları hunharca alışveriş yaparken görebilirsiniz.
Geçen gün gittiğim ve sokak aralarını dolaşıp birkaç kare çektiğim yer. Balık ekmek yiyesin yoksa bile ordaki esnaf seni balık ekmek yemeye ikna ediyor bir şekilde.
Kürtlerin balıkçı çetesi kurduğu, eskilere nazaran mimari eseler ve boğaz dışında hiçbir güzelliği olmayan, İstanbul'a ilk defa gelen insanların iyi bir şey zannederek bir kez uğradığı ve sonrasında hiç uğramadığı semt.