dünyayı keşfetmek

Çakılı kalmamak lâzım bir yerlere  bilmediğin memleketlere gitmek, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla dans etmek,kendini bir yabancının gözünden görmek, kendini anlamak için yollara düşmek gerek şaşırmak dünyanın hallerine, güzelliklerine...Yollarda kendini bulur insan yeniden varolur ve aşık olur herşeye herkese onun içinde alışkanlıkları bırakıp bi cesaretle çıkabilmeli insan önce dünyayı sonra kendini keşfetmek için.
Başak Kablan'ın "Dünyayı gezmenin 7 ucuz yolu" videosu bunun için çok güzel öneriler sunar.
AIESEC'den AB gönüllülük projelerine kadar birçok yolu var dünyayı gezmenin. Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
O KIÇ KALKACAK ! :)
gezmeden, yürümeden olmayacak olan iştir. bol bol yürüyüp gezmek gerekir.
cesaret ister, deli gibi cesaret ister. özellikle hayata başladıysanız, sorumluluklar bir yandan boğazınızdaysa tanrım zor. bunların hepsine lanet olsun beni tanımlayan şey sorumluluklarım, etiketlerim değil beni tanımlayan şey nasıl bir insan olduğum ve benim bunu daha rahat anlayabilmem için yola çıkmak gerekiyor diyebilmek lazım.
bir çok kişinin hayali olan ama içlerinden gerçekten isteyenlerin başarabildiği bir eylemdir. cesaret ister. önemli olan o işe karar vererek kapıdan çıkmakta başlıyor.
dünyadan önce kendimizi keşfetmeliyiz kendimizi,
maalesef yaşadığımız topluma baktığımızda bizler de bazen çok sığ düşünüyoruz. bunu fark edebiliyorsak ne mutlu.
çok çok uzak yerlere gitmeye gerek yok bence, bizden çok farklı düşünen insanlarla bir araya gelmeliyiz, önyargılı baktığımız bir şehri gezmeliyiz...
kendini keşfettikçe yapılabilecek bir eylem biçimidir. dünya keşfedildikçe kendini keşif ilerler ve daha fazla dünyalar keşfe çıkılır. vizyon genişler, görüş berraklaşır, muhafazakar dar kafalılık zihinden sessizce uzaklaşır...