dünyanın sürekli kurtarılması sorunsalı

Film izleyemez olduk azizim! diye ihtiyarca bir giriş yapmak istiyorum. 3 filmden 2'sinde felaketler içerisinde bir dünya ve onu kurtarmak için cansiperane bir şekilde ortaya atılan mutasyonlu veya yedi ceddinin üzerinden silindirle geçilmiş birileri var.

Büyük düşündükleri için mi dünyayı kurtarıyorlar yoksa dünyadan birilerini anlatamayacakları için mi büyük konular seçiyorlar bilemiyorum. Ama koca, yaşlı, şişko dünyayı rahat bıraksınlar artık istiyorum. Uçmadan, kaçmadan, üfürükle ordu yıkmadan, yapay zekaları çarpıştırmadan filmler de olsa olmaz mı?

izlenmedikleri veya gelir getirmedikleri için çekilmedikleri bir gerçek. ama dünyanın bu gerçeğini anlatmak da bir iş değil mi? Böyle filmler Yok mu? var tabiki!!! (sanat filmlerinin o aşırı sıkıcı gerçekçiliğini kastetmiyorum.)

1994 yılı filmleri anlatmaya çalıştığım tam olarak bu dönem işleri. Zekice kurgusu olan, insan merkezli, herkes için değil de sadece etrafındaki insanlar için büyük meseleleri barındıran filmler.

Ya da beni aşıyor artık bu işler. Yüksek olasılık...
Bir bakıma (bkz: amerikalıların dünyayı kurtarması) olarak da düşünebiliriz çoğunluk itibariyle. Eskilere göre daha yeni filmlerde artan bir olay. Çünkü hayatımızda artık cgi diye bir şey var. Eskiden Teknoloji bu denli gelişmemişken, Blockbuster olarak adlandırılan filmler çok daha kaliteliydi. Sanırım milletin üzerine fazla bir şey düşünmeden zaman geçirmeye yönelik izlediği filmler daha çok satar oldu. E Napıyor elin amerikalısı da zaten elinde bulundurduğu film sektörü üzerinden propagandasını yapıyor. Kurtarıyor da kurtarıyor...
Kesinlikle ayni fikirde oldugum konu. Bir sekilde birseyler oluyor ve en sonunda olumsuz ya da mutasyonlu arkadaslarimiz dunyayi yok olmaktan kurtariyor. Sıktı artik.
‘Böyle şeyler filmlerde olur.’ mottosunun ana fikirlerinden biridir.