dünyanın en güçlü pasaportu

/ 2
passport index adlı internet sitesinin yaptığı, vatandaşlarına sağladığı vizesiz seyahat kolaylığına göre ülkelerin pasaportlarının değerlendirilerek en fazla ülkeye vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülke pasaportunun en güçlü-değerli pasaport ilan edildiği araştırmanın adıdır.

ekim 2017 sonuçlarına göre, vatandaşlarına 159 ülkeye vizesiz giriş hakkı sağlayan singapur pasaportu en güçlü pasaport olmuştur. aynı listede ikincilik almanyanın olurken, bizlere 104 ülkeye vizesiz giriş hakkı sağlayan pasaportumuz 44.lüğü nikaragua ile paylaşmıştır(nikaragua? evet)
listenin son sırası 22 ülkeye vizesiz giriş hakkı sağlayan afganistan pasaportunun olurken ikinciliğe de değinmek lazım. singapur birinciliği almanyanın elinden sadece bir ülke ile almıştır. alman pasaportu, vatandaşlarına 158 ülkeye vizesiz giriş hakkı sağlıyor(az mı)

bu arada ilk kez bir asya ülkesi bu listede tacı giyiyor. helal olsun hocam ne diyelim darısı başımıza.
singapur pasaportudur.
adamlar ne gelişti ama. etraflarinda bir Suriye falan da yok çine yakın ticaretleri baya iyi güvenli tabiki en guclusu olur.
Singapur pasaportudur. Almanya pasaportunu geride bırakmıştır.
keşke bir alman bulsaydım düşüncelerine dalmanıza sebep liste.
singapur almanya'yı tek bir ülke ile geçmiş, son durum nedir bilemiyorum. alman olmanın tek kötü yanı alman olmak ama işte... o da olmasa bir altın bilezik bir private jet.
Kanada merkezli Arton Capital'in açıkladığı verilere göre Singapur pasaportuna sahip olan yaklaşık 3.4 milyon kişi, 159 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip.
158 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip olan Almanya ise iki yıl sonra 2'nci sırada.
3'üncü sırada yer alan ve 157 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Güney Kore pasaportu sahipleri üçüncülüğü İsveç'le paylaşıyormuş.
kaynak
Bir de pasaporta göre muamele vardır ki singapurlulara havaalanında pek de yardımcı olmadıklarını eklemek gerekir.bu yüzden abd pasaportu en güçlü pasaporttur zannımca
/ 2