diş ipi

sağlıklı dişler için diş fırçası gibi en az 2 kez kullanılması gerekli aparattır. kullanımı pek kolay değildir, lakin kullanımı alışkanlık haline geldikten sonra bırakılması pek mümkün değildir. kullanım amacı dişlerin arasına giren parçaların bir süre sonra tartar, devam eden süre sonunda da çürüğe dönüşmesini engellemektir.

ilk kullanımlarda diş etinde kanamalar görünmesi normaldir, sırf bu sebeple diş ipi kullanmamak yanlıştır. diş etinde rahatsızlık ya da vitamin eksikliği olması muhtemel durumlardır. en kötü senaryoda kanama çürükten kaynaklanmaktadır ki bu dişin çözümü için sırasıyla dolgu veya kanal tedavisi ya da periapikal operasyon hiç olmadı diş çekimi süreçlerinin takip edilmesi gerekecektir.

diş fırçasına yaygın olmamasıyla alakalı olarak fiyatı daha yüksektir, en ucuz diş fırçası 1-2 tl ederken, en ucuz diş ipi 4.5 tl'den başlamaktadır. (marketlerde satıldığını pek görmedim, bir kozmetik ürünü satan mağazadan aldığım en uygun fiyattır.) pahalı markalardan almaya gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü en pahalı markanın diş ipindeki olayı, ipte macun kokusunun bulunması. onun dışında çok bir olayı yok.

satılan diş ipleri genelde 50 mt olmaktadır. bunu parça parça kopararak kullanabilirsiniz. koparması da sorun değil, diş ipinin ucunda keskin bir metal kısım bulunuyor. koparmak istediğiniz kısım kadarını çekip kalanı bu kesici metale sürterek koparabiliyorsunuz. yani her seferinde makas aramanıza lüzum yok.

"ya ben ne alıcam bunu, giderim annemin makarasından koparırım" diyen arkadaşlara acı haberi hemen vereyim: daha önce defalarca denedim o makara ipleri dişin keskinliği ile kopuyor. hatta bazen o makara ipi parçası ağzınızda kalıyor ki çıkarması epey güç oluyor.

"çok sağlam naylon makara ipi buldum hacı, bu kopmaz" diyenlere diyeceğim de: evet bu tip iplerden ben de bir kere buldum, iş görür gibi durmasıyla birlikte, diş araları için büyük kalabiliyor ve dişleriniz arasından geçirirken acı verici olabiliyor.

diş ipinin doğru kullanımı için tıklayınız