dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

adından anlaşılacağı üzere aşırı hareketlilik hali ve çabuk dikkat bozulması, odaklanamama durumu. genellikle tedavisinde kullanılan ilaçlar ritalin ve concertadır.

yaşlılıkta hareketlilik hali azalsa da odaklanamama durumu devam eder.
Metilfenildat etken maddesi beyinde yeni bağlantı yolları oluşturarak odaklanmayı sağlar. Psikiyatri uzmanı kontrolünde kullanılması gereken ilaçtır hem her haylaz çocuğa dehb diye doktora koşmamak lazım.
çok değişik ve enteresan bir hastalıktır yer yer hareket patlamaları meydana gelir ve odaklanmanın bilinçli bir hal alarak seninle oyun oynadığı olur. ritalin ilacı ile hareket fazlalıkları ve bilinçlenen odaklanmaya kırbaç vurup yer ve zaman faktörlerine hükmetmene yardımcı olur
eskilerin haylaz bu oğlan dedikleri yaramazlık boyutunun yeni nesilde ki tıbbi karşılığıdır. kime sorsanız çocuğu hiperaktiftir. oysa ki bu hastalık çok ciddi bir hastalık. sağlıklı çocukları bile hiperaktif adı altında ilaçla uyuşturuyorlar. gözlerimle şahit oldum. böyle bir nesilde büyümediğim için bin şükür. erikte çaldım, duvardan da atladım, düz duvara da tırmandım
tecrübelerime göre tam olarak hastalık olarak nitelendirilmesi yanlış olan durum. şöyle ki odaklanma sorunu çeken birisi aslında odaklanmak istemez ve bunun başlıca sebebi ise o an zihninin, sizin anlattığınız şeye değilde kendi zihninde hayal ettiği şeylere yoğun olarak odaklanması ve dış dünya ile iletişimini kesmesidir.
hiperaktivitesi olan bir kişi gezmeye dolaşmaya bayılır. özgürlüğe aşıktır. hareket etmeyi çok sever. çok enerjiktir ve çok eğlencelidir. yerinde duramaz. bazen cok aptalca şeyler de yapabilir.

kendisini robot gibi yapan metilfenidattan hoşlanmaz. 4 saat boyunca sinirli ve tahammulsuz yapar cunku onu. duvarları yumruklamak ister. sonra dayanamayıp bir daha kullanmaz ilaci.

evet o benim.
sıklıkla çocuklarda görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülür. uzun süre odakta kalamama, algının çabuk dağılması dikkat eksikliğine; aşırı hareketlilik, göz temasından kaçınma, aşırı ve uçarı yer yer tehlikeli tepki ve davranışlar hiperaktiviteye işarettir. hastalık değildir fakat tedavi yöntemi mümkündür.
akademik başarısı ailesini tatmin etmeyen, hatta başka alanlarda üzerine düşülse çok yetenekli olduğu görülebilecek öğrencilerin; bazen iyi niyetle de olsa çözüm değil bir suçlu/sorumlu aranması sonucunda; muhtemelen nitelenecekleri durum.
zeki ama çalışmıyor tanımına sahip öğrencilerin yüzde doksanının sahip olduğu hastalıktır. hastalığa sahip kişiler uzun süre bir alana odaklı kalamazlar. odakları çok çabuk dağılır. konuşurken sürekli sözünüzü keserler. kendileri konuşurken sürekli duraksarlar çünkü konuşurken farklı şeyler dikkatlerini çektiği için hangi konuda konuştuklarını unuturlar ve anlık bocalamalar yaşarlar. bu kişiler en yüksek odağı sevdikleri işi yaparken yakalarlar. bela bir durumdur. farkında olmasak da çoğu insanın sahip olduğu hastalıktır.