bobmarleyinmavidonu

bobmarleyinmavidonu

Mesaj Gönder Takip Et
Turist Ömer rütbesi
#Toplam Entry sayısı: 63
survival kit
Merhabalar survival kit yani acil durum kiti tanımı oldukça genel aslında çünkü ihtiyaç duyulacak yerin özelliklerine göre içinde bulunan malzemeler değişecektir. Biz kamp ve doğa yürüyüşü için survival kit oluşturalım.

Öncelikle küçük - orta boy bir çantamız olacak kolayca yanımızda taşıyabileceğimiz. Ne zaman ihtiyacımızın olacağı belli olmayacağı için genel malzemeleri birarada tutmak, kolay erişebilir olmasını sağlamak önemlidir. Çanta yerine metal bir kutu da edinebilirsiniz. Metal kutunun size avantajı hem çanta görevi görür hem de su ısıtmak için kullanılır ya da ateş yakacağınız zemin çamur içinde ateş başlatılmayacak kadar kötüyse metal kutu üzerinde ateşi başlatabilirsiniz.

Paracord bileklik yahut paracord ipi bu çantamızda mutlaka bulunmalı. Bu ip size barınak yaparken, yağmurdan korunmak için tente gererken, kol ayak kırılması gibi durumlarda kırılan yerin tespitini yaparken ihtiyaç duyacağınız en önemli malzemelerden biri. Bir çok amaçla kullanacağınız bunun karşılaştığınız duruma bulduğunuz çözüm yöntemi açısından önemli olduğu için detaya girmek istemiyorum ama paracord ipi birçok durumda kullanabilirsiniz.

El feneri, işaret fişeği ya da torpil alalım yanımıza. Aydınlanma, yer belirtme, bazı hayvanları uzak tutma gibi konularda kullanmak zorunda kalabiliriz.

Çok amaçlı çakı doğada olmazsa olmazlardan. içinde çakı, açacak, çatal, kaşık, tornavida vs gibi pek çok malzemeyi bir arada bulundurması, az yer kaplayarak birden fazla yerde kullanılabilmesi oldukça avantaj sağlıyor. O yüzden çok amaçlı çakı edinmenizi tavsiye ederim.
Survival çantamıza düdük ve pusula alalım. Benim paracord bilekliğimde düdük, pusula ve magnezyum çubuğu mevcut. Siz çantanıza alabilir ya da paracord bileklik satın alabilirsiniz. Magnezyum çubuğu mutlaka bulunmalı çantamızda. Her koşulda ateş başlatma özelliği bizim işimize yarayacaktır. Ateş başlatmada işi biraz daha basitleştirelim pamuk tampon hazırlayalım bi kaç adet vazelin sürelim bu pamuklara hem kolay ateş yakmamızı hem de ateşin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
Bu pamuk tamponlardan bir kaç adet vazelin olmadan sadece pamuk şeklinde alalım yanımıza. Böylece pansumanda, kanamalarda tampon olarak kullanabiliriz. Eğer vazelin ile temas etmesin çantamız da küçük diyorsak küçük kilitli poşetler ile ayıralım bu pamuk tamponları hem kuru hem temiz kalmasını sağlarız.
Koli bandı alalım kitimize fakat fazla yer kaplayacağı için bir kısmını daha küçük bir şeye sararak alırsak parmak boyutunda koli bandı her türlü işimizi görür. Ne işe yarayabilir, olası yaralanmalarda kanamayı durdurmak yarayı temiz tutup enfeksiyonları engellemek için koli bandını yara üzerine yapıştırabiliriz. Yahut ayakkabı elbise tamiri yapmamız gerektiğinde kullanabiliriz koli bandını.

Dikiş iğnesi ve iplik alalım. Elbise, pantolon, mont tamiri gibi durumlarda kullanabiliriz. İğneyi de ele ayağa batan kıymıkları çıkarmak için kullanmamız gerekebilir. Evet, kıymık batması sonucu tetanos gelişen vakalar mevcut.

Suya dayanıklı hale getireceğimiz kibritler. Nasıl yapacağız kibritlerin tutuşturucu kısmını erimiş mum ile kapatarak kolayca suya dayanaklı hale getireceğiz. Tabi yanına kibrit kutusundaki yakıcı yüzeyi almayı unutmayalım.
Ateş yakabilmek survival disiplinde en önemli şey bizim için. Isınıyoruz, yemek pişiriyoruz, aydınlatıcı olarak kullanıyoruz, hayvanları uzak tutuyoruz, işaret fişeği ya da torpil kullanmamız gerektiğinde ateşe ihtiyaç duyuyoruz. O yüzden mutlaka ateş yakabilmeliyiz. Doğru, doğaya zarar vermeden her koşulda ateş yakmayı bilmemiz gerekiyor.
Çantamızda bir kişisel çakımız olsun demeye gerek yok bence. Benim çantamda bir çakı, balta ve katlanır testere her zaman bulunuyor. Siz de en az birini almayı ihmal etmeyin.
Yine bende sargı bezi, gazlı bez, sürekli kullandığım ilaçlar var siz de kendinize göre bunları çantanıza alabilirsiniz.
Çantamızı oluşturduk sayılır, su arıtma tabletini de koyup tamamlayalım kitimizi. Gittiğimiz yerde su kaynağı kısıtlı olabilir, su temiz olmayabilir sürekli su kaynatarak temiz su elde etmek zorlu olabilir bu tabletlerden alabilirseniz işiniz daha da kolaylaşır.

Survival kit nedir, nelerden oluşur üzerine bazı detaylar vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. En başta söylediğim gibi gittiğiniz yere, doğanın koşullarına ve size göre değişebilecek şeyler bunlar. En doğru en güzel survival kiti siz kendi ihtiyaçlarınız ve aşağı yukarı şartlar doğrultusunda oluşturabilirsiniz.

favori entry'leri

  • favori entry'si bulunmuyor.