denizli çardak havalimanı

denizli merkeze 65km uzaklıkta, eskiden askeri havalimanı olarak kullanılmış havalimanıdır. uçaktan inince sanki köye inmişsiniz gibi tezek ve saman kokuları karşılar sizi ki bu da denizli ili hakkında size epey ön bilgi verir.

havalimanında cezaevi görüş salonunu andıran 2 adet bekleme salonu bulunmakta. birisi giden, diğeri gelen yolcular kullanır. havalimanından denizli merkeze ve otogara baytur adlı şirkete ait otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. 4-5 ay önce 25 liraydı. bunun dışında avis , budget , rentgo ve baytur adlı şirketlerden araç da kiralayabilirsiniz. uçuşunuzdan epey önce havalimanına dönerseniz aracı aldığınız ofisler kapalı oluyor. çalışan elemanlar uçuşlara 1,5 saat falan önce ofise geliyorlar. bilin diye anlatıyorum bunları, sonra yıkmayın ortalığı arabayı bırakacağım, nerde bu millet diye.

havalimanında biri güvenlik kontrolünden önce, diğeri de bekleme salonunda olmak üzere 2 adet cafe, turizm danışma bürosu, birkaç tane de atm bulunmakta. en çok merak ettiğim çalışan personel işe gelmek için hergün 65+65km yol mu yapıyor yoksa havalimanının çevresindeki köylerden mi geliyorlar?

tek dış hat uçuşları qeshm, mahan, iran air havayolları ile karşılıklı (inen uçağa yarım saat sonra giden yolcuları alıyorlar) olarak iran’a, iç hat uçuşları ise yine karşılıklı olarak türk havayolları ile istanbul atatürk havalimanı’na, pegasus havayolları ile de istanbul sabiha gökçen havalimanı’na yapılmaktadır.

edit: imlâ
okuduğum şehirdeki havalimanı ama sadece havalimanı yani. denizliye gezmeye bile gelmeyin sadece bu.