deniz gezmiş yusuf aslan hüseyin inan

bundan tam 49 yıl önce, 6 mayıs 1972 günü idam edilen deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan, türk solunun sembol kişilerindendir. kısaca idama giden süreç şu şekilde ilerledi:
1971 ocak ayında thko(türkiye halk kurtuluş ordusu) adına banka soygunu gerçekleştirildi. Sonrasında zaten hakkında yakalama kararı bulunan Gezmiş ve aslan başlarına ödül konarak vur emriyle aranmaya başlandı. 16 mart 1971 günü gezmiş ve aslan sivas'ın gemerek ilçesinde yakalandı. yaklaşık 1 hafta sonra ise hüseyin inan kayseri'de ele geçirildi. aslında ne gezmiş ne aslan ne de inan hiçbir ölümden sorumlu tutulmuyordu. suçlandıkları olaylar banka soygunu, 4 amerikan askerinin kaçırılması ve amerikan büyükelçisinin aracının yakılmasıydı. ocak 1972'ye kadar süren yargılamalarda askeri cuntanın etkisiyle ''anayasal düzeni silah zoruyla yıkmak'' suçundan yargılanarak idam cezası verildi. İdam kararı mecliste oylandı. 450 üyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylamaya 323 milletvekili katıldı. 273 ‘evet’e karşı 48 ‘hayır’ oyu ile idam cezası onaylandı. Sadece Adalet Partililer değil, CHP içinden de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı için 30 evet oyu çıkmıştı. TBMM’de “3-3” bağırışları arasında Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idamına onay verildi. onay sonrası imza kampanyaları, toplumsal tepkilerin yanı sıra özellikle 2 eylem idam sürecini hızlandırdı. bunlardan biri o sıralar jandarma genel komutanı olan orgeneral kemalettin eken'in 4 kişi tarafından silahlı saldıraya uğraması, bir diğeri de türkiye'de ilk defa görülen uçak kaçırma eylemiydi. silahlı saldırı sırasında general ve koruması yaralandı, saldırganlardan biri ise öldü. ayaklarına prangalar bağlanan gezmiş, inan ve aslan mamak askeri cezaevi'nden alınarak ulucanlar Cezaevi'ne götürüldü. 6 mayıs 1972 sabahı darağacında asıldılar. son dilekleri ölmeden birbirlerini görmekti, ama kabul edilmedi...
--- spoiler ---
Öldürdüm mü sandınız beni 6 Mayısta? Say bakalım o günden bu güne doğan coçukların kaçının adı cellat kaçının adı Deniz...
--- spoiler ---
49 yıl önce toprağa düşen 3 fidanın adıdır. devrim yolcusu pırıl pırıl 3 gençtir. o günden bugüne binlerce ailenin çocuğu için ismi olmuştur.
İç anadolulu olmaları nedeniyle idam edilmiş 3 insandır. Şayet o dönemde bile karadenizli veya güneydoğulu olsalardı 3-5 yıl hapis yatar ve sonrasında af ile çıkarlardı.
haklarında çok şey yazıldı söylendi. herkes istediği açıdan anlattı. bana kalırsa zamanında bir tık daha makul davranıp bu ülkeye çok daha fazla ve farklı hizmetlerde bulunabilecek kapasitede ve birikimde gençlerdi. çok yazık oldu. ruhları şad olsun.