couchsurfing

Couchsurfing, insanların birbirine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş bir konukseverlik ağıdır. Bu ağ vasıtasıyla sizi gittiğiniz yerde ağırlayacak, konaklatacak insanlara bulabilirsiniz.
Hindistan'da inanılmaz güzel işleyen sistem. Bir ay boyunca! Bir ay diyorum bakın, hiçbir şekilde sıkıntı çekmeden harika insanlar tanımama sebep olan uygulama. İnsanlar o kadar güzeldi ki; evlerinde ağırlayamadıkları zaman otel ayarladılar. Otel diyorum bakın, klimasına kadar düşündüler. Hatta öyle güzel insanlar var ki, couchu hiç görmedik ama adam kendi otelinde bile kalmamızı sağladı.
şu linkten ulaşabileceğiniz abd menşeili, insanların kültürlerini paylaşmak, yeni insanlar tanımak (direkt olarak "beleş" hostel mantığıyla düşünülse de bir süredir) amaçlı kurulmuş sosyal medya sitesi. son zamanlarda üyelik sistemleri biraz daha paralı üyeliğe mecburi bırakmaya çalışsa hala işlevini yerine getirmekte.


bunun yanı sıra wwoof, workaway, worldpackers gibi çalış-kazan tarzı sitelerle de maddi yükünüzü bir nebze azaltma şansınız var.
türkiye'de çok güzel işleyen, ama avrupa'da beni çok defa yüzüstü bırakan olay. brüksel'de kalacağımız couch, tam herşeyi ayarladıktan sonra bizi gecenin ortasında yüzüstü bırakıp gitti, işim çıktı bikbikbik diye. yani gecenin köründe kurtlar sofrasına düştük kodumun brükselinde, ki ardından metroda arapların tacizi, ardından polisler, binlerce olay.. hepsi o veledi zinanın yüzünden. amsterdam'da kaldığımız couchun da dünyanın en mükemmel couch'u gibi davranırken ardından bana ve diğer iki arkadaşıma cinsel birliktelik teklifini kabul etmedik diye gece boyu attığı mesajlar, bize yaşattığı korku, ardından mahallede yaşayan konyalı türk abilerin bizim şikayetimizden sonra evi basması fjfjkgk yani diyeceğim çok sallantılı, güzel ayarlanmadığında elde patlayan, öte yandan çok güzel işleyen bir sistemdir ama Avrupa'da bir daha asla yapmam efendim
hayatıma bambaşka bir renk getirmiş,bir sürü güzel insan tanımama vesile olmuş,üstüne üstlük ingilizcemi de hatırı sayılır düzeyde geliştirmiş şahane oluşumdur.
kafama esince yalnız başıma atlayıp gidiyorum ecnebi memleketlere artık,nasılsa couchsurfingden sosyalleşirim diye.ne güzel lan.
Şu ana kadar hiç yapmadığım ama fırsat olunca kesin yapacağım beleş yatak
türkiye' de abaza team tarafından anası ağlatılan muhteşem olay.
eğer referanslarınız iyiyse ve çoksa, bir de güzel bir intro mesajı hazırladıysanız, dünyanın her yerinde sizin için evler mevcut demektir. kendisini çokça kullandığım harika bir platform.
İnsanlarla ilişki kurmakta zorlanan benim gibi insanlar için acaba nasıl olur diye düşündüren uygulama.
gezginlerin sizin evinizde kalabildiği, sizin de bir gezgin olarak başka insanların evinde kalabildiğiniz harika platform. yakın zamanda kitlesinin acayip büyüdüğünü de söylemeden edemeyeceğim.

couchsurfing.com
2013'ten beri üyesi olduğum ve nihayet geçtiğimiz yıl yaptığım erasmus boyuncaki gezilerimde kalacak yer bulmama, yeni insanlarla tanışmama vasıta olmuş platformdur. eski üyelerinden dinlediğim kadarıyla yıllar önce çok daha güzel ve amacına hizmet eden bir platformmuş. benim yaşadıklarımdan bahsedecek olursam;
erasmusumun ilk gezisini üç arkadaş planlarken profilime daha güncel fotoğraflar koydum, bilgilerimi güncelleyip arttırdım ve henüz hiç referansım olmadan(ve diğer arkadaşlarım yatıp bütün planlamayı bana bırakırken) bir sürü kişiye istek gönderdim. gezimizi elimde olmayan nedenlerden dolayı iptal ettikten sonra bizi kabul eden bir kişiye durumu anlattım ve kalışı iptal ettim, tabii ki anlayışla karşıladı.
bu planlamadan birkaç gün sonra ilk yalnız seyahatimi allahın unuttuğu bir yere planlarken birkaç kişiye istek gönderdikten sonra cs, profilimi onaylamadan istek gönderme sınırımı aştığımı, 50 euro verirsem onaylanacağımı söyleyerek haftada bir iki istek göndermeme izin vereceğini belirtti. gideceğim ülkenin nüfüsu zaten 300bin küsür, cs kullanan insan sayısı belli, hostel fiyatları belli, bir de istek gönderemezsem sıçtık. acımasız olan şu ki, cs senden güvenilirlik açısından gerçek bir kişi olduğunu onaylamanı istemiyor, senden para istiyor! çünkü zaten pasaportunun fotoğrafını yükleyerek gerçek bir kişi olduğunu kanıtlıyorsun ama cs'ye yetmiyor. neyseki ben gitmeme son bir gün kala gezeceğim yerlerden sadece birinde bir adet host buldum.
ve ilk referansımı aldıktan sonra profilim sınırlı bir süre için onaylandı! bu anlayış sitenin kuruluş amacına tamamen aykırıdır.
ikinci gözlemlemek zorunda kaldığım sorun ise insanların cs'yi tinder niyetine kullanması. insanların yabancı bir gezginle tanışmak ve sevişmek istemesini anlıyorum ama couchsurfing bunun yeri değil ki! bir ülkeye gitmeden önce public trip'imi oluşturduktan sonra mesaj kutum o kadar çok doluyor ki creepler tarafından, içlerinden güvenilir bir profil bulmak hiç kolay olmuyor. ve işin saçma tarafı bu profillerin çoğu fotoğrafsız, kendisi hakkında bilgi vermeyen ve en salak insana bile güven vermeyecek tipler. insan düşünmeden edemiyor; düşüyor mu böyle?
olumlu olarak şanslı olmalıyım ki evlerinde kaldığım insanlar hep çok iyiydi ve diğer kadın gezginlerden dinlediğim türden kötü tecrübeler yaşamadım. keşke cs'deki iyi insanlar olarak örgütlenip şu creepleri şutlayabilsek.