çok gezen mi bilir çok okuyan mı

/ 16
birisi başkalarının gözünden deneyimlerini edinmek diğeri kendi gözlerimizden deneyimi yaşamaktır. Kanaatimce bu sorunun cevabı "önce okuyan, sonra okuduğu yeri bilinçli olarak gezen çok bilir" olmalıdır ancak gerçekler "çok parası olan" dedirtir.
bu sorunun cevabını annem ve babamdan örnekleyerek vermek istiyorum. 40 senelik öğretim hayatında babam ilk defa erasmus ile ingiltere'ye gitme fırsatını yakaladı. döndüğünde gördüğü turistik yerleri anlatırken büyülenmiş gibiydi. annem de hiç gitmediği yerler hakkında öyle güzel sorular soruyordu ki babamla ikimiz şaşırıyorduk. sonra annemden hayatım boyunca unutamayacağım bir nasihat aldım o gün. "kızım çok okuyan da bilir çok gezen de ama ikisininki de yarım yarım olur benim sana tavsiyem hem oku hem de gez ki kendini tamamlama fırsatına eriş"
bunu denemek için kendimce ufak bi deneme yaptım . yine söylüyorum kendimce. istanbulda yasıyorum ve şehirde koca tarihten bihaber oldugumu farkettim ve ögrenmem gerek diye konuyla alakalı kitaplar aldım okuyup sonrada bu yerleri gezmek üzerine bi plan yaptım. kitabın faydalı noktası buraları keşfetmemi sağladı ve gezmeye gittigimde '' aa demek anlatılan şey bu '' gibisnden yorumlar yaptım ama kitaptan okuduklarını anlat desen 50 sayfa yazarım ama gezip, dolasıp, dokunup ve gördüğüm şeyle ilgili sabaha kadar konusabilirim. teorik bilgi güzeldir ama orada olmak bambaşkadır. gezen bilir son korarım.
gezmeyen veya okumayan birine ziyade daha çok bilgileri olan, bence artık barışıp kardeş olmaları gerektiğini düşündüğüm, çoğunlukla gezen sonucu çıkan kalıplaşmış soru öbeği.
farklı şeylerdir, uzayla alakalı gezerek bişey öğrenmek cidden zor mesela.
bunun gezmekle de okumakla da alakası yok. bunun yaşamakla alakası var.
gezerken etrafına bakıyor musun? gerçekten bakıyor musun ama! görüyor musun olanı biteni, yaşayanı, yiteni. ders alıyor musun, heybende, heybe mi kaldı mk, sırt çantanda biriktiriyor musun bunları... işte o zaman öğrenirsin ve bilirsin.

okumak da keza aynı emeği gerektirir öğrenmek-bilmek için. özüne ineceksin, sindireceksin ve daha bir sürü şey.

yani yaptığın şeyin hakkını verirsen, o senin öğretmenin olur. kitap olsun yol olsun mutlaka bir şeyler öğrenirsin.

başlığa bunca açıklamadan sonra şimdi dönebiliriz işte:
yolda öğrendiklerinin çokluğu, kitaplardan gelenlerin ağzını burnunu kırar.
/ 16