çernobil felaketi

26 nisan 1986 günü sovyetler birliğinin kiev yakınlarındaki çernobil nükleer santralında bir patlama meydana geldi. 29 nisan günü türk yetkilileri yükselen radyoaktif bulutların türkiyeye ulaşma olasılığının zayıf olduğunu açıkladı. 1 mayıs günü sscb büyükelçisi, türk yetkilileri karadenizde ölçüm yapmaları konusunda uyardı. türkiye atom enerjisi başkanı (taek) prof. dr. ahmet yüksel özemre "olay mevzii bir olay türkiye ye ulaşsa bile etkilemez"dedi. 3 mayıs günü radyoaktif bulutların türkiye ye ulaştığı ve oranın 7 kat arttığı açıklandı. edirnede yağan yağmurdan dolayı trt su birikintilerinin kullanılmamasını ve hayvanların otlatılmaması uyarısında bulundu. 3 eylül günü avrupa ülkeleri radyasyonlu olduğu gerekçesiyle türkiyeden fındık alımını durdurdu. 28 kasım günü hollanda sağlık bakanlığı türk çayında yüksek oranda radyasyon var açıklamasında bulundu. 29 kasım günü çay-kur genel müdürü "çayda radyasyon var" iddialarını "batı tezgahı" olarak nitelendirdi. müdürlük çay kaynatıldığında radyasyonun 5-6 kat düştüğünü iddia etti. 2 aralık günü efsanevi sanayi bakanı cahit aral çaydaki radyasyonun zararsız olduğunu ileri sürerek çay içti. 14 aralık günü federal almanya, türkiye den alınan 13 ton çayı iade etti. kasım 1987 de taek depolarında 60 bin ton çay olduğunu iddia etti. ağustos 1988 de depolanmış çayın 40 tonu imha edildi.
SoloEast Travel ile kişi başı $150 ödeyerek Çernobil’e rehber eşliğinde gidilebiliyor:

Adres: Office 105, #10 Proreznaya St., Kiev, Tel: +380 44 279 3505
özellikle son 20 yıl içinde türkiye'de kanser vakalarının artmasına sebep olmuş dünya tarihinin en kötü felaketlerinden biri.

edit:imla
nükleer enerjinin dikkat edilmediğinde ne kadar tehlikeli olduğunu hatırlatan olay.
o dönem bile batının oyunu deyip suçu kapatıyorlar mış.
katliyam insanların hayatının ne kadar ucuz olduğunun göstergesi.
İsrailin Irak’taki Ruslar tarafından yapılan Nükleer Reaktörü bombalamışlardı, Sovyetlerde sürekli düşman saldırısında ve güç kaynaklarının iptalinde neler olacağını görmek için testler yapması sonucu ortaya çıkan felaket. Felaket kadar kötü olan şey olanların sonrası, Yangını söndürmek amacıyla gönderilen itfaiyeciler durumun farkında olmadan normal bir yangın gibi müdahale etmeye çalıştılar ancak daha sonrasında büyük bir kısmı aşırı radyasyon yüklenmesi sonucu rahatsızlandı. Büyük bir kısmı hayatını kaybetti, kalan kısımın çoğunluğunda da kalıcı hasar bulunmakta.