cephe kaplama

Ülkede herkes kendi payına koyuyor, yani zammı. Fırsatçılar cenneti Türkiyem...
tanım : eğer büyük ticari alanlarla işiniz yoksa kendi küçük kabininiz, karavanınız ya da müstakil eviniz için düşünüyorsanız kesinlikle kendiniz yaparak çok büyük tasarruf edebileceğiniz inşaat işi.

bu entari dış cephe kaplamaları için girilmiştir.

genel olarak dış cephe kaplamaları üç ana unsurdan oluşur.
kaplamanın monte edileceği taşıyıcı unsur.
güvenlik unsuru
estetik unsuru

eğer ki karavan için düşünüyorsanız malzeme seçiminiz kalınlık ve ağırlık sınırına takılır. ahşap kabin ya da betonarme yapılar için ise bu skala daha geniştir.

kaplamanın estetiğine yani estetik unsura karar verdikten sonra yapmanız gereken ihtiyacın belirlenmesidir. bütün masrafınızın düğümlendiği yer burasıdır. ihtiyaç listesi ise çok uzun değil. ana olarak yangın, ısı ve nem olarak üç başlıkta toplanır. bulunduğunuz konum, mevsim eğer benim gibi takıntılı iseniz takıntılarınız ile birlikte elinizde temel birkaç veri varsa bu üç problemi ihtiyacınızın sınırları dahilinde tek bir ürünle çözebilirsiniz. yapı iskeletinde bağımsız ya da bağımlı düşünüp hareket edebilirsiniz. metal yapılar nem konusunda daha iyi iken ahşap yapılar için ekstra önlemler almanız gerekebilir gibi. ancak bu konuda deneyimli bir her işler uzmanı olarak söyleyebileceğim şey önceliğinizin güvenlik olmasıdır. her yangına dayanıklı kaplama malzemesi yangına dayanıklı değildir. farklı sınıfları bulunmakla beraber sınıflar içerisinde bile sınıfları vardır. malzemenizin yangın direncini iyi öğrenmeniz tavsiye olunur. ayrıca ahşap güvenlik konusunda sıkıntılı bir yapı malzemesi değildir eğer yakılacak odun sınıfındaki ahşaptan yapı yapmaya çalışmıyorsanız.

yanmaz diye bir malzeme çeşidi yoktur. (en azından ulaşılabilir ve satın alınabilir seviyede) malzemenin kaç dakikada tutuştuğu, yangın anında ne kadar süre kazandırdığı yanmazlık olarak ifade edilir. iş bilmez satıcıları elemeniz konusunda oldukça yararlı bilgidir efendim kullanınız.

kaplama malzemelerinin uygulanması oldukça basit yöntemlerle yapılır. fiyat araştırması sonrası yöntemini öğrenmenizi tavsiye ederim ki işçiliği abartarak söyleyen ya da atom parçalayacakmış gibi söyleyenleri eleyin.

malzemeyi seçtik. işçiliği hakkında fikir sahibi olduk, peki ya sonra ne yapacağız. eğer zamanınız varsa (ki bu aşamadaki en önemli kriter) ve ayrıca az da olsa el beceriniz ve sabrınız varsa kesinlikle kendiniz yapın. sebebi ise kendiniz yaparak tasarruf seviyenizi arşa çıkarabilirsiniz. ayrıca yapan kişilerin dikkat etmeyeceği şeylere dikkat edeceğiniz için işinizin kalitesi de sizi tatmin edecektir.
(aynı işi aynı kalitede daha fazla tutarda yaptırmak konusunda bir sıkıntınız yoksa bu bölümü geçebilirsiniz.

eğer ki zamanınız yok ve başkasına yaptıracaksanız da olmazsa olmaz kuralınız işçilik maliyet hesabı yapmanız. sebebi ise oldukça basit işçilik yapacak kişinin tek bir amacı var o da işi en hızlı bir şekilde yaparak zamanı paraya çevirmek. sebep budur ki detaylarla uğraşmak ve kaliteden kazanmak yerine çoğu işçilikler genel olarak hızlı yapılmak temeline dayandırılır ve iş kalitesi asla başta anlaşılan gibi ya da beklenen gibi olmaz. en küçük işlerde bile bahaneler her zaman ön planda olur. yağmur yağdı malzeme kötü elektrik çarptı battım bittim öldüm bunlardan bir kaçı.

kendinize güveniyorsanız işi kendiniz yapın, istediğiniz gibi yapın, yaptığınızdan zevk alın.