bu filmi kaçıncı izleyişin diye sormak

cevaplanabilir entry
"bornova bornova", "her şey çok güzel olacak", "eşkıya", "bir zamanlar anadolu'da", "v for vendetta" ve daha bir sürü filmi izlediğim sıra yakın çevrem tarafından şahsıma yönletilen sorudur.

insanın bildiği filmi izlemesi bir çeşit terapi. bu aktivite insanı rahatlatıyor, hayattan, daha doğrusu hayatın sorunlarından uzak durmak için bir tür "teneffüs arası" sağlıyor. (boğulmamak için nefeslenmek de diyebiliriz)

tabii bu kadar çok izledikten sonra filmin repliklerini ezberler hale geliyorsun ve filmi ilk kez izleyen birine rast geldiğinde replikleri tekrar etmeniz itici oluyor.

işin bir de aksi durumu vardır ki çokça çam devirdiğim söz konusudur. mesela "12 kızgın adam" filmini izlediğini gördüğüm birine bu soruyu yöneltir ve "oha bu yaşa geldin ilk kez mi izliyorsun, yazık sana" dediğim ve nobran olduğum anılarım da evet mevcuttur.
Bana da çevremdekiler tarafından Muhsin Bey, Çöpçüler Kralı, Şekerpare, Kış Uykusu ve Yüzüklerin Efendisi ile alakalı sürekli sorulan sorudur. 5-6 yıl önce arkadaşlar ile sırf denemek için Çöpçüler Kralı'nın repliklerini baştan sona ezbere söylemiştim, birkaç hata dışında da hala tamamen ezberimdedir.
yüzüklerin efendisi için bana sürekli sorulan sorudur. üçlemeyi senede 1-2 defa izlerim.
bazı filmler defalarca izlenmek için çekilmiştir zaten. o yüzden çokta şeyapmamak lazım.*